W Polsce już od 10 lat listopad jest miesiącem, w którym szczególną uwagę zwraca się na nowotwory prostaty i jąder. To w związku z akcją „Movember”. Nazwa jest zlepkiem dwóch angielskich słów oznaczających listopad oraz wąsy.
Mężczyźni zaangażowani w akcję właśnie w tym miesiącu zapuszczają wąsy, by zachęcić do badań profilaktycznych w kierunku raka prostaty i jąder. Wcześnie wykryte dają szansę na wyleczenie
– mówi dr n. med. Janusz Ławiński, specjalista urolog, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.
18 listopada w godzinach od 09:00 do 13:00 w Podkarpackim Centrum Onkologii w USK w Rzeszowie będzie można skorzystać z badań i konsultacji dotyczących wczesnej diagnostyki i rozpoznaniu raka gruczołu krokowego, a Stowarzyszenie Onkologiczne Sanitas przedstawi podstawy profilaktyki raka jądra. Konsultacje prowadzone przez lekarzy urologów będą opierać się na analizie dostarczonych przez pacjentów wynikach badań i badaniu fizykalnym. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 17 866 62 68.
Prostata, to niewielki narząd wielkości kasztana, położony poniżej pęcherza moczowego i otaczający cewkę moczową. Jego przerost powoduje pojawienie się dyskomfortu w postaci uczucia parcia na pęcherz, trudności w oddawaniu moczu, zwężenie jego strumienia
i zaburzenia erekcji. Łagodne powiększenie stercza jest jednym z najczęstszych schorzeń wieku dojrzałego u mężczyzn.
Innym, bardziej niebezpiecznym schorzeniem jest nowotwór gruczołu krokowego. Choroba, która przez długi czas może przebiegać bezobjawowo nawet w fazie zaawansowanej. Często dopiero tak niepokojące sygnały, jak obecność krwi w moczu, nasieniu, bóle w okolicy krocza, zatrzymanie moczu, skłaniają do wizyty u lekarza. Choroba ta powstaje niezależnie od łagodnego rozrostu gruczołu krokowego. Dlatego też pacjenci leczeni z powodu łagodnego rozrostu krokowego, muszą się okresowo kontrolować, ponieważ nie ma leków, które by zapobiegły wystąpieniu raka gruczołu krokowego.
Rak prostaty zajmuje trzecie miejsce pośród nowotworów będących przyczyną zgonów u mężczyzn w Polsce. Aż 10 procent panów po 50. roku życia jest zagrożonych rozwojem tej choroby, a z wiekiem prawdopodobieństwo zachorowania rośnie. Czynnikami ryzyka są także rodzinne obciążenie chorobą, otyłość i dieta obfitująca w tłuszcze i potrawy mięsne. W ubiegłym roku w Polsce było ponad 19 tysięcy rozpoznań, co stawia tę chorobę na pierwszym miejscu wśród chorób nowotworowych mężczyzn
– tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński.
Wczesne wykryty rak prostaty pozwala na podjęcie właściwej terapii, dlatego tak ważna jest aktywna profilaktyka. Aby zmniejszyć szanse na zachorowanie wystarczy wykonać nieskomplikowane badania u specjalisty i pomiar antygenu swoistego dla prostaty – PSA. Obecnie pomiar PSA znajduje się w pakiecie badań, które nieodpłatnie i szybko można zrealizować ramach programu Profilaktyka 40 Plus.
Z Januszem Ławińskim rozmawia Maciej Gnatowski.
Tekst i fot. Maciej Gnatowski