Dzień Wynalazcy został ustanowiony przez berlińskiego wynalazcę i przemysłowca Gerharda Muthenhallera. Jest ono hołdem dla Hedy Lamarr, która wynalazła system transmisji fal radiowych.
Hedy urodziła się 9 listopada 1914 roku w Austrii. Pochodziła z rodziny żydowskiej i od dziecka chciała zostać … aktorką. Dopięła swego – jej piękną urodę można było podziwiać w filmie „Geld auf der Straße” z 1930 roku. Wystąpiła także w „Ekstazie”. Film wywołał wielki skandal, ponieważ Hedy wystąpiła tam nago. Papież Pius XI uznał film za „niemoralny i szkodliwy”, a Adolf Hitler zakazał wyświetlania go w Niemczech. Kiedy wyszła za mąż za bogatego biznesmena Fritza Mandla, ten z zazdrości próbował wykupić cały nakład „Ekstazy” – jednak bezskutecznie. Małżeństwo nie przetrwało długo, jednak kobieta mogła zapoznać się z systemami łączności radiowej, którą produkował jej mąż, będący zresztą w kręgu samego Hitlera i Mussoliniego. To wtedy okazało się, że Lamarr ma talent do techniki i wynalazków.
Mając dość życia w faszystowskim kraju wyemigrowała do Londynu. Gdy w 1940 roku niemiecki okręt podwodny storpedował brytyjski statek wiozący dzieci, postanowiła opracować system sterowania torpedą za pomocą fal radiowych. Wraz z przyjacielem Georgem Antheilem zarejestrowała w urzędzie patentowym odmianę systemu, który dziś znany jest jako Frequency-hopping spread spectrum FHSS. W skrócie jest to skakanie sygnału po częstotliwościach w kolejnych odstępach czasu, w dostępnym widmie (paśmie).
W 1997 roku Austriaczka otrzymała nagrodę amerykańskich wynalazców za zasługi dla rozwoju elektroniki. Zmarła 19 stycznia 2000 roku.
Tekst; kalbi.pl, fot. pixabay.com