Ukazała się książka „Cmentarzysko z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza w Machowie (Tarnobrzeg)”. To wydawnictwo prezentuje wyniki prac archeologicznych prowadzonych w latach sześćdziesiątych na terenie powstającej kopalni siarki w Machowie.
Jak poinformował profesor Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie, jest to precyzyjna dokumentacja wyjątkowego znaleziska na tych terenach. Przypomniał, że to niespotykane stanowisko archeologiczne w Machowie było badane w 1957 roku przez Adama Kraussa, wówczas pracownika Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Przy okazji prac budowalnych, tuż po odkryciu złóż siarki na tych terenach na obszarze około pół hektara pomiędzy Machowem, a Nagnajowem, odnotowano wystąpienie ponad 600 grobów ciałopalnych. Odkrycie dotyczyło cmentarzyska ciałopalnego sprzed 2500 lat.
Autorem książki jest Wojciech Poradyło, a niebawem trafi ona do bibliotek tarnobrzeskich szkół średnich, do Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Muzeum-Zamku Tarnowskich w Tarnobrzegu.
fot. Robert Pytka