Mimo wdrażania procedur na poziomie krajowym i międzynarodowym należy być świadomym cyfrowych zagrożeń
– podkreśla Radosław Bania, gość Polskiego Radia Rzeszów, ekspert Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Prof. Uniwersytetu Łódzkiego zwraca uwagę, że cyberprzestrzeń jest nierozerwalnie połączona z wieloma elementami infrastruktury krytycznej i każdy z nas może stać się ofiarą ataku hakerskiego.
Ktoś może przejąć kontrolę nad prywatnym komputerem w Polsce i zaatakować przez ten komputer inne państwo, inne instytucje znajdujące się tysiące kilometrów stąd. To pokazuje, jak obszar tak zwanego bezpieczeństwa cybernetycznego jest kluczowy w systemie międzynarodowym
– wyjaśnia nasz gość.
Cyberprzestrzeń jest siecią ogólnoświatową, dlatego w bezpieczeństwie cyfrowym ważna jest współpraca międzynarodowa. Dla Polski szczególnie istotna na poziomie Unii Europejskiej oraz sojuszu NATO.
– zaznacza prof. Radosław Bania.
W Polsce postępuje cyfryzacja administracji publicznej. Oparta jest na zaawansowanych systemach, chociaż nie są one idealne i wymagają dopracowania przez specjalistów.
O cyberbezpieczeństwie rozmawiają dzisiaj eksperci na Politechnice Rzeszowskiej. Odbywa się tutaj V Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Zagrożenia i wyzwania bezpieczeństwa współczesnego świata”.
Więcej w rozmowie Justyny Piekło.
Tekst i fot. Justyna Piekło