Andrzej Andrysiak zdobył Grand Prix 3. konkursu Podcast Roku im. redaktora Janusza Majki. Nagrodzony podcast jest jak dobrze zaprojektowany okręt, który płynie pewnie i majestatycznie po oceanie dźwięku – napisali w uzasadnieniu jurorzy konkursu.
30-osobowe jury nagrodziło Andrzeja Andrysiaka za serial podcastowy „Mała władza”, dostępny w radiu Tok FM. „Za nie-oligarchijną opowieść o Polsce powiatowej, snutą nie tylko na najwyższym reporterskim poziomie, z zachowaniem najważniejszych faktów, a przede wszystkim barwnie, z bogactwem dźwięków i wielogłosem bohaterów” – napisano w uzasadnieniu decyzji jury.
Do konkursu zgłoszono w tym roku rekordową liczbę 371 podcastów. Najwięcej, bo aż 118 do kategorii „lifestyle, kultura, hobby”; do kategorii „debiut” wpłynęło 77 zgłoszeń, 65 produkcji zgłoszono w kategorii „polityka, społeczeństwo, gospodarka”, 52 – to kategoria „nauka, edukacja, technologie”, a 13 zgłoszeń znalazło się w kategorii „kryminał”. Dodatkowo 46 zgłoszeń trafiło do specjalnej kategorii „firma zlecająca bądź sponsorująca podcast”, w której nie ma nagród pieniężnych.
Podcast Roku to pierwszy ogólnopolski konkurs, który ma promować jakość, oryginalność i kulturę przekazu różnych form dźwiękowych w mediach digitalowych. Konkurs upamiętnia redaktora Janusza Majkę, związanego przez niemal 40 lat z Polskim Radiem w Rzeszowie, zmarłego w lutym 2021 roku na COVID-19.
W kategorii „debiut” zwyciężył Jacek Wiech i jego podcast „Elektryfikacja”. W kategorii „polityka, gospodarka, społeczeństwo” Paweł Drozd za podcast „Brzmienie świata z lotu Drozda”. W kategorii „lifestyle, kultura, hobby” Magda Miśka-Jackowska za podcast o muzyce filmowej „Score and the City”. W kategorii „nauka, edukacja, technologia” – Aleksandra i Piotr Stanisławscy za podcast „Crazy nauka”. Za podcast kryminalny „Krwawa Skandynawia” zostały nagrodzone Marta Hopfer-Gilles i Katarzyna Nocun-Mszyca. W kategorii „marka sponsorująca podcast” jury doceniło Muzeum Mari Skłodowskiej–Curie w Warszawie za „Seria Beyond Curie”. Nagrodę publiczności otrzymali: Andrzej Stankiewicz, Dominika Długosz, Kamil Dziubka i Renata Grochal – twórcy podcastu „Stan wyjątkowy”, którzy zdobyli prawie 11 tys. głosów internautów.
Ogłoszenie wyników konkursu poprzedzone było serią spotkań autorskich, debat i warsztatów dla publiczności.
Patronat honorowy nad konkursem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz największe podkarpackie uczelnie wyższe, z którymi współpracował Janusz Majka: Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa.
Tekst: Bernadeta Szczypta / Fot.: Podcast Roku