Do wylicytowania jest fotografia przedstawiająca portret Zofii Beksińskiej i rysunek modyfikowany cyfrowo. Obie prace pochodzą z limitowanej edycji.
Zdzisław Beksiński przez lata wspierał WOŚP. Po jego śmierci tradycję tę kontynuuje Muzeum Historyczne, któremu twórca w testamencie zapisał swój dorobek. Tym razem muzeum przekazało fotografię i rysunek modyfikowany cyfrowo. Fotografia z portretem Zofii Beksińskiej pochodzi z połowy lat 50. Artysta rozwijał wtedy swą twórczość w zakresie fotografii artystycznej.
Była to pierwsza taka dojrzała forma twórczości Zdzisława Beksińskiego i jednocześnie ta, która przyniosła mu pierwsze wyrazy uznania środowiska i krytyki
– powiedział PAP dyrektor sanockiego muzeum dr Jarosław Serafin. Dodał, że Beksiński nierzadko tworzył cykle portretowe, w których modelką była jego żona.
Z dwóch powodów. Po pierwsze nie było go stać na profesjonalną modelkę, po drugie wstydził się współpracować z innymi kobietami
– dodał Serafin.
Przekazana na licytację fotografia została pierwszy raz wywołana z oryginalnych negatywów Zdzisława Beksińskiego. Stanowi część limitowanej edycji z numerami seryjnymi i z pieczęcią Muzeum Historycznego w Sanoku, podobnie jak druga z prac, która w tym roku trafiła na licytację WOŚP. To rysunek modyfikowany cyfrowo i dotyczy architektury.
To był również temat kanoniczny dla Zdzisława Beksińskiego, który z wykształcenia był architektem. Do tego tematu powracał w rysunku, malarstwie i w formach graficznych
– wyjaśnił dyrektor.
Grafika komputerowa należy do ostatniego okresu twórczego Zdzisława Beksińskiego.
Właściwie dopiero w latach 90. zainteresował się możliwościami obróbki cyfrowej. Zaczął dokształcać się w tym zakresie, eksperymentował z komputerem i przetwarzał własne rysunki w formie montaży komputerowych
– powiedział Jarosław Serafin.
Fotografia Zofii Beksińskiej w piątek (26 stycznia) przed południem osiągnęła na licytacji 5600 zł i walczy o nią 17 osób. Rysunek modyfikowany cyfrowo chce kupić 26 osób, aktualna cena to 9600 zł. Aukcje kończą się w poniedziałek 29 stycznia.
Zdzisław Beksiński to malarz, rzeźbiarz, fotografik i grafik komputerowy, uważany za jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Urodził się w Sanoku 24 lutego 1929 r. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Zobowiązany nakazem pracy przeniósł się najpierw do Rzeszowa, a następnie wrócił do rodzinnego miasta. Tam do początku lat 70. pracował jako plastyk w fabryce autobusów „Autosan” Po decyzji władz miasta o rozbiórce domu Beksińskich artysta przeprowadził się z rodziną do Warszawy. Został zamordowany 21 lutego 2005 r. w swoim mieszkaniu.
Prace Beksińskiego można znaleźć w zbiorach najważniejszych muzeów w Polsce i za granicą. Największa, licząca ponad 5 tys. kolekcja, jest w Muzeum Historycznym w Sanoku.
Galeria Zdzisława Beksińskiego zajmuje trzy piętra muzeum. Otwarto ją w 2012 r. w dobudowanym południowym skrzydle Zamku Królewskiego. Można tam zobaczyć m.in. zrekonstruowaną warszawską pracownię artysty z oryginalnymi eksponatami. Jest też ostatni obraz ukończony kilka godzin przed zabójstwem. (PAP)
Fot. Archiwum Muzeum Historycznego w Sanoku