Dzień ten został ustanowiony przez Unię Europejską, aby promować istnienie oraz właściwe użycie ogólnoeuropejskiego numeru alarmowego 112. To okazja, by przypomnieć jak ważny jest to numer i jak właściwie z niego korzystać.
Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych, na terenie Unii Europejskiej. Służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia. W Polsce zgłoszenia na numer alarmowy 112 przyjmuje siedemnaście Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Jedno z nich znajduje się w Rzeszowie.
Podczas rozmowy operator numeru 112 weryfikuje zasadność zgłoszenia. Należy odpowiadać na pytania operatora – ich kolejność nie jest przypadkowa. Operator notuje informacje – rodzaj zdarzenia, lokalizację i szczegóły kluczowe dla poszczególnych służb ratunkowych. Po przyjęciu zgłoszenia operator przekazuje informacje o zdarzeniu konkretnym jednostkom, między innymi policji, straży pożarnej, pogotowiu ratunkowemu czy gazowemu.
Warto pamiętać, że dzwoniąc na numer alarmowy 112 bez potrzeby i uzasadnienia, blokujemy linię alarmową osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy. Za umyślnie i nieuzasadnione blokowanie numerów alarmowych, grozi kara aresztu, ograniczenia wolności lub grzywna.
Tekst: Justyna Piekło, fot. pexels.com