Historia kajdanek sięga starożytności. Z badań historycznych wynika, że znane były już w IV wieku p.n.e. Wówczas używano ich do krępowania więźniów i niewolników. Istnieją podania mówiące o tym, że Grecy po zwycięskiej bitwie z Kartagińczykami w ich taborach znaleźli wozy pełne łańcuchów do skuwania rąk i nóg, które przygotowano, przewidując zwycięstwo i mnóstwo niewolników.
W miarę upływu czasu zmieniała się forma narzędzi do krępowania ludzi, aż w XIX wieku przyjęły one kształt zbliżony do współcześnie użytkowanych. Wtedy też zaczęły być stosowane przez policję i inne służby porządkowe do zapobiegania ucieczkom i ochrony przed niebezpiecznymi osobami. Zaczęto ich używać również w więzieniach.
Około roku 1850 w Anglii, znane już były dwa rodzaje (podobnych do współczesnych) używanych kajdanek. Początkowo były nieporęczne, nie pasowały też na wszystkie przeguby i czasem zdarzało się, że zbyt duże się ześlizgiwały. Z biegiem czasu kajdanki stały się bardziej uniwersalne, lżejsze i łatwiejsze do zakładania.
Tekst: ksp.policja.pl, fot. pixabay.com