„Dwa lata wojny” – pod takim hasłem Polskie Radio Rzeszów przedstawi w sobotę, 24 lutego specjalny blok programowy poświęcony rocznicy rosyjskiej, pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Audycję nadawaną w całości z dworca PKP w Przemyślu od godziny 7.00 do 12.00 wypełnią wypowiedzi, wspomnienia, rozmowy ze świadkami inwazji, wolontariuszami oraz organizatorami pomocy po obu stronach granicy. Wśród gości pojawi się np. prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, mer Lwowa Andrij Sadowy, Maciej Piotrowski – ukrainista i tłumacz, ks. Władsyław Biszko, dyrektor rzymsko-katolickiego Domu Pielgrzyma w Brzuchowicach pod Lwowem.
Ekipa Polskiego Radia Rzeszów będzie nadawać z dworcowej restauracji „Perła Przemyśla”, która jest zarządzana przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Restauracja, jak i cały przemyski dworzec w pierwszych dniach wojny były miejscem schronienia dla tysięcy uchodźców przybywających do naszego kraju.
Program poprowadzą dziennikarze z wieloletnim doświadczeniem reprezentujący dwie redakcje: Monika Domino i Jerzy Pasierb (Red. Magazynów Informacyjnych) oraz Iwona Piętak i Adam Głaczyński (Red. Publicystyki). Istotną rolę w przygotowaniu audycji odgrywa dziennikarz z Łucka Stefan Rodycz, ukraiński korespondent Polskiego Radia Rzeszów, w przeszłości także szef łuckiego oddziału ukraińskiej rady radiofonii i telewizji oraz wicegubernator obwodu łuckiego. Program współtworzy również Grzegorz Janiszewski, przemyski korespondent naszej rozgłośni.
NASI GOŚCIE, ROZMOWY, RELACJE
Porucznik Piotr Zakielarz, rzecznik prasowy Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej wspomina wydarzenia sprzed dwóch lat. Rozmawia z nim Grzegorz Janiszewski.
Gościem dnia był Wojciech Bakun. Prezydent Przemyśla mówił o pierwszych dniach wojny na Ukrainie, pomocy dla uchodźców. ogromnym zaangażowaniu służb i wolontariuszy. Jak podkreślał – wspólnymi siłami udało się zapobiec ogromnej katastrofie humanitarnej, która mogłaby się wydarzyć. POSŁUCHAJ ROZMOWY.
Nasz korespondent w Ukrainie Stefan Rodycz spotkał się z księdzem Władysławem Biszko, który opowiada o działaniach lwowskiej Caritas:
Przedstawiciele stowarzyszenia „W Krainie Źródeł” z Jaślisk na temat wsparcia uchodźców. Rozmawiają: Iwona Piętak i Adam Głaczyński:
Historia przemyskiego dworca kolejowego. Przystań ludzi w drodze, miejsce wytchnienia, ale też wspaniały zabytek. Sztuka i ludzkie losy spotykały się i spotykają w jednym miejscu. Rozmawiają: Iwona Piętak i Adam Głaczyński:
Przejmujący obraz wojny toczonej przez Ukrainę można odnaleźć w utworach pisarzy i poetów ukraińskich. Opowiada tłumacz literatury ukraińskiej i historyk Maciej Piotrowski. Rozmawia Iwona Piętak:
FOTOGALERIA
Tekst: Roman Adamski, Alicja Karłowska / Fot.: Filip Kłęk