Aktor, kompozytor, poeta, bard i pianista, jeden z najwybitniejszych artystów krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”. Miał 83 lata.
Wydał kilkanaście tomików wierszy oraz dziesięć płyt z muzyką. Wystąpił z własnymi recitalami w wielu miastach Polski, koncertował też za granicą między innymi w Austrii, Francji, Kanadzie, Szwecji, Stanach Zjednoczonych, a także na Syberii.
Do najbardziej znanych utworów wykonywanych przez Leszka Długosza należą: „Nie ma nas”, „Berlin 1913”, „Ja chciałbym być poetą” czy „Dzień w kolorze śliwkowym”. Wystąpił w kilkunastu filmach – „Znaki Zodiaku”, „Na Srebrnym Globie”, serialu „6 milionów sekund” oraz w produkcji „Smoleńsk”. Był autorem scenariuszy między innymi do filmu dokumentalnego „…że dni nasze wiosenne…” oraz widowisk telewizyjnych – „Spodziewane nadejście jesieni”.
Współpracował z Polskim Radiem i Telewizją Polską, publikował felietony, wykładał w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim. I choć zajmowały go różne formy twórczej działalności, to najbardziej znany był jako śpiewający poeta, miedzy innymi piosenkę „Dzień w kolorze śliwkowym”.
W jednej z audycji Polskiego Radia (1984) podkreślił, że nie chce uprawiać „twórczości ozdobnikowej”, a poprzez wiersz i piosenkę poetycką stara się mówić o ważnych sprawach. Wykonywał piosenki refleksyjne, lekko ironiczne, podejmując w nich kwestie przemijania, afirmacji życia, i jak sam mówił – „nieco filuterne”.
Współtworzył program telewizyjny „Dwie stolice” nadawany przez stacje TVP3 Warszawa i TVP3 Kraków. Był stałym współpracownikiem krakowskiego miesięcznika „Wpis”, angażował się w prace Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.
Został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” i Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2007 roku uhonorowano go Tytułem Mistrza Mowy Polskiej Vox Populi.
Z okazji 80. rocznicy urodzin Leszka Długosza, prezydent Andrzej Duda nadał mu odznaczenie państwowe – Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. (IAR)
Fot. pixabay.com/ilustracyjne