Wizyta jest związana z Narodowym Dniem Pamięci Polaków Ratujących Żydów. O godzinie 9.00 prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości nadania imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu „Rzeszów-Jasionka”.
Z kolei w Markowej o godz. 10:45 w sadzie pamięci otaczającym Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów prezydent złoży wieniec przed pomnikiem upamiętniającym męczeńską śmierć Ulmów.
Potem będzie uczestniczył w uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten związany jest z tragicznym losem rodziny Ulmów oraz ukrywających się z ich pomocą Żydów, którzy 24 marca 1944 roku, w wyniku donosu, zostali zamordowani przez Niemców we wsi Markowa.
W niedzielę o godz. 13 w parafii św. Doroty w Markowej sprawowana będzie msza św. pod przewodnictwem prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro
– czytamy w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu.
W związku z niedzielnymi uroczystościami w godzinach od 10 do 14 na drodze gminnej przy muzeum mogą wystąpić czasowe utrudnienia w ruchu. W tych godzinach zamknięta będzie ulica Dworska w Markowej.
Tekst: M. Piątkiewicz, B. Kozłowska PAP, fot. Jakub Szymczuk/KPRP