Audycje
GOŚĆ DNIA

Teresa Czerwińska o inwestycjach EBI w Polsce i na Podkarpaciu

31 mar · 08:49
Teresa Czerwińska o inwestycjach EBI w Polsce i na Podkarpaciu

Wsparcie Ukrainy i państw, które przyjęły uchodźców oraz regionów położonych najbliżej granicy z Ukrainą, a także transformacja energetyczna mająca na celu uniezależnienie od paliw z Rosji – to główne cele działań Europejskiego Banku Inwestycyjnego w obliczu wojny za wschodnią granicą Polski. - Już w pierwszych tygodniach wojny bank wydał 1,7 mld na wsparcie Ukrainy – powiedziała na antenie Polskiego Radia Rzeszów Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Pierwsza transza o wartości 668 mln euro została przeznaczona na krytyczne potrzeby w zakresie infrastruktury mieszkaniowej, drogowej i kolejowej

– podkreślała.

EBI wydał także blisko 5 i pół miliarda euro na inwestycje w krajach, które wspierają uchodźców. 2 miliardy euro trafiło do Polski na pomoc uchodźcom, a ponad 3 miliardy euro zostało przeznaczonych na rozwój polskich miast i regionów. Skorzystało także Podkarpacie.

Pieniądze są głównie przeznaczane na rozwój infrastruktury miejskiej. Pracujemy z samorządami w zakresie zrównoważonego rozwoju, zielonego transportu niskoemisyjnego

– dodała Teresa Czerwińska.

To też transport przyjazny dla osób starszych i niepełnosprawnych. Bank jest również zaangażowany w transformację energetyczną w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce.

Więcej w rozmowie Szymona Tarandy.

--:--
--:--

Fot. Marek Maśniak

31 marca ·  08:49

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez