Wiadomości
SCENA TEATRALNA

"Balkon Goldy". O żelaznej damie Izraela

23 mar · 19:00
"Balkon Goldy". O żelaznej damie Izraela

To kolejny spektakl, który prezentowaliśmy w studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów w ramach Radiowego Festiwalu Teatralnego RFT-Monodram. Spektakl odbył się dzisiaj (23 marca) o godzinie 17.

Występuje: Ernestyna Winnicka

Reżyseria: Marta Miłoszewska

Tekst: William Gibson

Przekład: Elżbieta Woźniak

Ruch sceniczny: Agnieszka Konopka

Scenografia i kostiumy: Ewa Łaniecka

Inspicjent: Beata Szaradowska

Amerykański „one-woman show” o żelaznej damie Izraela, premier Goldzie Meir.

W życiu Meir były dwa balkony. Z pierwszego, w mieszkaniu poza Tel Awiwem patrzyła na Morze Śródziemne i statki z tysiącami żydowskich uciekinierów przybywającymi do nowego państwa Izrael. Z drugiego obserwowała budowę reaktora atomowego w Dimonie.

Sztuka opowiada nie tylko biografię Goldy Meir, jej drogę z Milwaukee do stanowiska premiera Izraela, ale przybliża jedną z najbardziej fascynujących karier XX wieku. Przede wszystkim zaś jest opowieścią o emancypacji kobiety, która postanowiła sprzeciwić się światu mężczyzn. Golda Meir mówi swój monolog z perspektywy całego życia, ale zanurzając się w przeszłość raz po raz wpada w sam środek historii, również tej pisanej wielką literą, i ponownie rządzi światem.

Wszystkie spektakle, a będzie ich w sumie 10, są i będą prezentowane przed publicznością w studiu koncertowym Polskiego Radia Rzeszów.

fot. Marek Maśniak

23 marca ·  19:00

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez