Wiadomości

26 maja. Dzień Matki

26 maj · 09:16
26 maja. Dzień Matki

26 maja obchodzimy Dzień Matki. To szczególne święto, honorujące wszystkie mamy. Jego celem jest szczególne uszanowanie matki, docenienie jej wysiłków włożonych w wychowanie dzieci. Stanowi wyraz podziękowania za wsparcie w trudnych chwilach, troskę i bezwarunkową miłość. Z tej okazji mamy otrzymują życzenia, kwiaty i laurki, są też zapraszane na okolicznościowe przedstawienia i koncerty.


Psycholodzy są zgodni co do tego, że kluczowym elementem warunkującym poprawny rozwój dziecka - to jak radzi sobie potem w szkole czy w późniejszym życiu - jest siła relacji z matką. Początkowo dziecko potrzebuje matki praktycznie przez cały czas, potem wystarczy nam już tylko świadomość, że matka jest i że w nas wierzy. Specyficzna więź z matką kształtuje mentalność, psychikę i życie społeczne dziecka. Pozwala rozwijać mocne związki emocjonalne.


Dzień Matki jest obchodzony w ponad 140 krajach świata, choć w różnych terminach. W Polsce święto liczy już 109 lat, pierwsze takie uroczystości odbyły się w 1914 roku w Krakowie.


Dzień Matki ma dwie niezależne historie - europejską i amerykańską. W Europie, już w starożytnej Grecji składano uroczyste ofiary matkom boginiom, będącym symbolem płodności i urodzaju. Zwyczaj ten odnowiono w XVII stuleciu w Wielkiej Brytanii. W tzw. Mothering Day do tradycji należało dawanie matkom podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Ten obyczaj przetrwał do około XIX wieku. Powrócono do niego po zakończeniu II wojny światowej. Inaczej historia święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. Jego początków należy szukać w końcu XIX wieku - najpierw promowany był Dzień Matczynej Pracy, następnie Dzień Matek dla Pokoju, aż w 1914 roku Dzień Matki został uznany przez Kongres i prezydenta Woodrowa Wilsona za święto narodowe.

Wręczanie prezentów to jeden ze sprawdzonych sposobów by umilić czas mamom w dniu ich święta. Mieszkańców Rzeszowa zapytaliśmy, które podarunki są najlepsze:

--:--
--:--

Zdrowia, uśmiechu czy spełnienia marzeń - m.in. takie życzenia składamy z okazji Dnia Matki. Rzeszowian zapytaliśmy, czego życzą swoim mamom w dzień ich święta:

--:--
--:--

Kim jest mama i za co ją lubimy najbardziej? Na to pytanie najlepszą odpowiedź znają najmłodsi. Nasz reporter odwiedził Przedszkole Publiczne nr 34 w Rzeszowie. Dzieci nie musiały długo zastanawiać się nad odpowiedzią:

--:--
--:--

fot. archiwum

26 maja ·  09:16

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez