Wiadomości
GOŚĆ DNIA

Władysław Ortyl o funduszach europejskich lata 2021-2027

25 lut · 09:24
Władysław Ortyl o funduszach europejskich lata 2021-2027

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące wykorzystania środków w nowej perspektywie unijnej. W ich ramach można było składać online uwagi do Umowy Partnerstwa, czyli dokumentu określającego, w co zainwestuje Polska fundusze europejskie na lata 2021-2027.

Jak mówi marszałek Podkarpacia Władysław Ortyl, dzisiejszy gość Radia Rzeszów, konsultacje odbywały się we wszystkich województwach i wzbudziły spore zainteresowanie. Jak przypomina marszałek Ortyl, nowa unijna perspektywa to dla Podkarpacia podstawowe środki w wysokości 1,6 miliarda euro. To jednak nie wszystko – jest też pula ogólna w wysokości ponad 7 miliardów, dedykowana na najbardziej strategiczne potrzeby. Jej podział na poszczególne regiony będzie przedmiotem rozmów z rządem i Ministerstwem Funduszy.

W poprzedniej perspektywie finansowej na Regionalny Program Operacyjny przeznaczone zostały środki w wysokości 2,1 miliarda euro.

- dodaje marszałek Ortyl.

W nowej perspektywie, po dodaniu wynegocjowanych środków ze wspomnianej ogólnej puli, powinno udać się utrzymać taki poziom alokacji unijnych środków jak w poprzedniej perspektywie.

- uważa marszałek Podkarpacia.

Marszałek Ortyl przypomina, że w minionej perspektywie pulę unijnych pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego uzupełniały środki zdobywane przez województwo na poziomie krajowym – m.in. z programów "Polska Wschodnia" czy "Infastruktura i Środowisko". Z tego ostatniego Podkarpacie pozyskało m.in. środki na projekt Kolei Aglomeracyjnej, która już zaczęła funkcjonować - dodaje Władysław Ortyl.

Z marszałkiem Podkarpacia rozmawia Jerzy Pasierb.

--:--
--:--
25 lutego ·  09:24

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez