Wiadomości

XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

18 mar · 13:20
XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” ogłosił listę 20 zespołów, które wezmą udział w XIX Światowym Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Artyści spotkają się w Rzeszowie w dniach 12-18 lipca. Przyjedzie prawie 600 osób. Najwięcej, 8 zespołów przyleci ze Stanów Zjednoczonych, trzy z Kanady, dwa z Czech, po jednym z Australii, Brazylii, Litwy, Mołdawii, Niemiec, Wielkiej Brytanii. Będzie też zespół z Kijowa na Ukrainie. Dyrektor festiwalu Mariusz Grudzień cieszy się, że będzie przynajmniej jeden zespół z Ukrainy.

Wiemy, że w Ukrainie mężczyźni powyżej 18. roku życia mają zakaz wyjazdu

- powiedział.

Nie zgłosiły się zespoły z Białorusi i Rosji. Gdyby to zrobiły, mielibyśmy problem

- dodał Mariusz Grudzień.

W tym roku uczestników festiwalu będzie mniej niż zwykle. Niektóre zespoły obawiały się przyjazdu na Podkarpacie w związku z sytuacją w Ukrainie. Problemem dla innych są też koszty wyjazdu. Z powodów finansowych tegoroczny festiwal będzie krótszy o jeden dzień. Z wstępnych szacunków wynika, że na organizację potrzeba ok. 2 mln zł. Zespoły wystąpią w kilkudziesięciu miejscowościach Podkarpacia i na rzeszowskim Rynku. Będzie jeden koncert finałowy.

XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych organizuje Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” we współpracy z prezydentem Rzeszowa i marszałkiem województwa podkarpackiego.

fot. archiwum

18 marca ·  13:20

© 2021 Polskie Radio Rzeszów S.A.

Stworzono na Podkarpaciu przez