Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Dni Jasła 2024

21 czerwca @ 09:00 - 23 czerwca @ 23:00

plakat dni jasla scaled

Spotkania z książką, Letnie Miasteczko, projekcja filmowa, gry i zabawy, koncerty, stoiska rękodzielnicze, wiele innych atrakcji złoży się na tegoroczne Dni Jasła. Święto miasta potrwa trzy dni – od 21 do 23 czerwca. Organizatorzy: Miasto Jasło, jasielskie instytucje kultury oraz partnerzy wydarzenia: Unimot i Auto Podlasie Toyota Jasło, przygotowali mnóstwo atrakcji.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza w piątek, 21 czerwca od 11.00 do 18.00 na kiermasz książek wycofanych ze zbiorów MBP, zatytułowany „Z książką na wakacje”. W tym czasie na skwerze przy bibliotece, od strony ulicy Kościuszki każdy będzie mógł wybrać swoją ulubioną książkę.

A o godz. 20.30 na Przystanku Kwiatowa wyświetlony zostanie film „Detektyw Bruno”.

Sobota, to kolejny dzień kiermaszu książek ze zbiorów MBP, który potrwa od 9.00 do 15.00. A już od południa na jasielskim rynku, w ramach Letniego Miasteczka, odbędzie się rodzinny piknik czytelniczy pt. „W (koło) książki”. Na odwiedzających w tym czasie rynek będą czekać także stoiska Miasta Jasła, CITiKu, Inkubatora Przedsiębiorczości i Jasielskiego Stowarzyszenia Rękodzielników. Spragnionych wiedzy zapraszamy od 13.00 do Generatora Nauki GEN.

Po godzinie 17-tej rozpoczną się koncerty sobotnich gwiazd. Jako pierwszy wystąpi zespół Trick Beck. Trio powstało w styczniu 2012 roku, a ich muzykę można zdefiniować jako alternatywno – tradycyjny rock z elementami industrialnego bluesa.

Zespół czerpie inspirację z klasyków rocka, takich jak: Jimi Hendrix, Led Zeppelin, Breakout, Perfect, The Allman Brothers Band, doceniając jednak zmiany stylistyczne i brzmieniowe, jakie są obecne we współczesnej muzyce rockowej oraz współczesnych artystów. Zespół inspiruje się również Red Hot Chili Peppers, System Of A Down, Richie Kotzen, Winery Dogs, Lance Lopez.

Trick Beck tworzą: Paweł Bek (gitara, wokal); Piotr Krygowski (gitara basowa); Artur Gorczyca (perkusja).

Około godziny 19-tej na scenę wkroczą muzycy Kobranocki. Toruński zespół w przyszłym roku, będzie świętował 40–lecie istnienia. Powstał w styczniu 1985 roku, z inicjatywy Andrzeja Kraińskiego, Jacka Bryndala i Tomasza „Kieliszka” Kosmy. Za perkusją zasiadł Piotr „Wysol” Wysocki. Swój pierwszy koncert zagrali w sierpniu 1985 r. w warszawskiej Riwierze, na festiwalu Poza Kontrolą. Po wielu latach grania z muzykami drugim gitarzystą został Jacek Moczadło. Bardzo ważnym członkiem – założycielem jest tekściarz zespołu Andrzej Michorzewski.

Kobranocka w latach 1986 – 2005 sześciokrotnie wystąpiła na festiwalu w Jarocinie. Bardzo ważną płytą w ich dyskografii jest pierwsza „Sztuka jest skarpetką kulawego”. Utwory z tej płyty cieszyły się popularnością na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Jednak największy sukces muzykom przyniosła piosenka „Kocham Cię jak Irlandię” z płyty „Kwiaty na żywopłocie”. Kolejnym hitem była „Hipisówka” z krążka „Po nieboskłony”. Zespół współpracował również z takimi sławami polskiej sceny muzycznej jak: Kasia Nosowska, Edyta Bartosiewicz, Martyna Jakubowicz czy Anja Orthodox. Ich głosy można usłyszeć na albumach: „Po nieboskłony” oraz „Niech popłyną łzy”.

Kobranocka gra muzykę odwołującą się do punk rocka, z mocno pacyfistycznymi tekstami, których cechą charakterystyczną (pisanych zwykle przez Andrzeja Michorzewskiego) jest abstrakcyjna metaforyka.

Zespół gościł już w Jaśle w 2013, 2015 i 2018 roku. Kobranocka ma na swoim koncie 11 albumów, a najnowsze wydawnictwa „My i Oni” (kwiecień 2019) oraz „Nie bądźmy obojętni” (sierpień 2022) przysporzyły im nową grupę fanów. Kobranockę tworzą: Andrzej „Kobra” Kraiński (gitary, śpiew); Jacek „Szybki Kazik” Bryndal (gitara basowa, śpiew, klawisze), Jacek Moczadło (gitara) oraz Mikołaj Toczko (perkusja), który dołączył do grupy 18 listopada 2023 roku po odejściu Piotra Wysockiego.

Sobotni wieczór koncertowy zakończy występ zespołu Róże Europy. Grupa powstała 13 grudnia 1983 roku, a jej założycielami byli Piotr Klatt i Artur Orzech. Zespół oficjalnie rozpoczął swoją działalność w 1985 roku, podczas występu na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. Debiutancki album zespołu „Stańcie przed lustrami” ukazał się we wrześniu 1988 roku. Grupa ma na swoim koncie dziewięć albumów. Do największych hitów zespołu należą: „Mamy dla was kamienie”, „List do Gertrudy Burgund”, „Rock’n’rollowcy”, „Radio młodych bandytów”, „Krew Marilyn Monroe”, „Żyj szybko, kochaj mocno, umieraj młodo”, ,,Kontestatorzy”, „Jedwab” (z gościnnym udziałem Edyty Bartosiewicz), „Wesołych Świąt”, „Kosmetyki” czy „Zmartwychwstanie”.
W ubiegłym roku zespół świętował 40-lecie istnienia. 7 stycznia 2023 r., po 33 latach przerwy do Róż wrócił Artur Orzech. Oprócz tego zespół świętował 30-lecie koncertowej „Marihuany” i 10-lecie ostatniej jak dotąd płyty „Zmartwychwstanie”. Artur Orzech w latach 1983 – 1990 był gitarzystą Róż Europy. Spod jego palców wyszła muzyka do takich standardów, jak m.in. „Stańcie przed lustrami”, „List do Gertrudy Burgund” czy „Mamy dla was kamienie”. Zespół tworzą obecnie: Piotr Klatt (wokal), Bartek Dębicki (gitara), Grzegorz Korybalski (gitara basowa), Robert „Quba” Kubajek (perkusja), Ryszard Wojciul (saksofon) i Artur Orzech (gitara).

Niedziela to drugi dzień Letniego Miasteczka na jasielskim rynku. Na przybyłych będą czekać stoiska Miasta Jasła, Muzeum Regionalnego, CITiKu, Inkubatora Przedsiębiorczości i Jasielskiego Stowarzyszenia Rękodzielników. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach wicia wianków świętojańskich (w razie deszczu zapraszamy na warsztaty do siedziby Muzeum, ul. Kadyiego 11), a od 15.00 zaprasza do siebie Generator Nauki GEN. O 14.30, koncertem „Śpiewającoo…” rozpocznie się Jasielski Blok Muzyczny. Na tę część wydarzenia złoży się kilkanaście piosenek, takich wykonawców jak: Ryszard Rynkowski, Andrzej Zaucha, Amy Winehouse, Calum Scott, a także zespołów: Lombard, Budka Suflera. W koncercie wystąpią młodzi uczestnicy zajęć wokalnych w Jasielskim Domu Kultury, prowadzonych przez instruktorki śpiewu: Ewę Grzebień i Katerinę Kryvoruczko: Kuba Kaszowicz, Ola Skałba, Natasza Litwa, Julia Bora, Eliza Mlicka oraz Onofrio Della Medaglia.

Solistom na scenie będzie towarzyszył kwartet muzyczny Mellow Tone Project w składzie: Wojtek Nowicki (piano), Sebastian Moskal (gitara), Bartek Bykowski (bas) oraz Michał Dudek (perkusja). Następnie na scenę wkroczy Prophet Teatrum, który zaprezentuje program w nurcie poezji i muzyki, a Miejska Orkiestra Dęta przypomni standardy muzyki rozrywkowej. Natomiast soliści i zespoły z Młodzieżowego Domu Kultury przedstawią najpiękniejsze przeboje muzyki rozrywkowej we własnych interpretacjach.

Przed jasielską publicznością wystąpią również młodzież i pedagodzy z Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Witolda Lutosławskiego oraz Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle.

Dni Jasła 2024 zakończy koncert Dawida Tyszkowskiego, nazywanego objawieniem alternatywnego popu. Wokalista, kompozytor i autor tekstów, który z muzyką związany jest od dziecka. Jego nieodłącznym atrybutem jest gitara, bez której nie wyobraża sobie pracy. Debiutował w 2022 roku singlem „Nadal nie śpię”, którego producentem był Patrick The Pan. Materiał promowała solowa trasa koncertowa. Artysta na swoim koncie ma również wyjątkowe duety: „Co i tak nadejdzie” ze Skubasem oraz „Nie całuj” z Julią Wieniawą. Teledyski do tych utworów łącznie obejrzało już 5 milionów odbiorców na YouTubie.

17 listopada 2023 r. premierę miało debiutanckie LP artysty „Mój kot zaginął i już raczej nie wróci”, promowane przez wyprzedaną w 7 klubach trasę „Mój kot zaginął Tour”. W 2024 r. artysta otrzymał nominację do Fryderyka za album roku pop oraz Odkryć Empiku. A to dopiero początek.

Tej jesieni Dawid Tyszkowski powraca z odświeżonym repertuarem. Poza autorskimi piosenkami artysty, spodziewajcie się wielu niespodzianek.

 

Details

Start:
21 czerwca @ 09:00
End:
23 czerwca @ 23:00
Skip to content