Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Granica, która łączy. Transgraniczne transfery kulturowe w dobie wojny”

7 września @ 08:00 - 21 września @ 17:00

Projekt „Granica, która łączy. Transgraniczne transfery kulturowe w dobie wojny”, stawia sobie za cel powrócenie do przedwojennych kulturowych związków na poziomie regionalnym i zaktywizowanie współpracy na pograniczu polsko-ukraińskim. Nasze działania dotrą zarówno do odbiorców w Polsce jak i w Ukrainie.

W zaplanowanych polsko-ukraińskich działaniach dokonamy transferu „obrazów” i „dźwięków”, których korzenie sięgają pogranicza Polski i Ukrainy. Tym samym, w ramach projektu, 21 i 22 wrześniu 2024 r., w Zespole Cerkiewnym w Radrużu, będącego częścią Muzeum Kresów w Lubaczowie, odbędzie się wystawa współczesnych ikon z kolekcji Szkoły Ikonograficznej „Radruż” działającej przy Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie we Lwowie. Transfer „obrazów” zostanie dopełniony transferem „dźwięków”, który zapewni występ folkowego zespołu „Kurbasy” ze Lwowa, który w swym programie „Pieśni lasu” prezentuje pieśni ziemi lwowskiej. Niemal równolegle, choć kilka dni wcześniej (7 września 2024 r.) dokonamy kulturowego transferu do Muzeum Architektury Ludowej im. Klemensa Szeptyckiego we Lwowie. W tym przypadku „obrazami” będą „Portrety dawnego Roztocza”, czyli wystawa fotografii – społecznego dokumentu Roztocza lat 50., 60. i 70. XX w., autorstwa lubaczowianina Bolesława Fariona – pochodzących z kolekcji Muzeum Kresów w Lubaczowie. Transfer „dźwięków” zapewni zaś występ folkowego zespołu „Wernyhora” z Sanoka, który w swoich muzycznych poszukiwaniach dokonuje artystycznych reinterpretacji muzyki tradycyjnej pogranicza polsko-ukraińskiego.

Projekt realizowany będzie dzięki środkom uzyskanym w konkursie grantowym Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego oraz dotacjom Województwa Podkarpackiego i Powiatu Lubaczowskiego.

Bylibyśmy zaszczyceni mogąc nawiązać z Państwem współpracę. Ze swojej strony możemy zaproponować zamieszczenie logotypu „Polskie Radio Rzeszów” (prosimy o przesłanie) na materiałach promocyjnych planowanych wydarzeń. Nam z kolei zależałoby na  rozpropagowaniu informacji o naszych działaniach wśród wszystkich zainteresowanych we wszelki możliwy dla Państwa sposób.

Szczegóły

Początek:
7 września @ 08:00
Koniec:
21 września @ 17:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
Skip to content