WIADOMOŚCI
W dniu 26 września 2023 r. o godz. 09.40 odbędzie się zbiórka uczestników wydarzenia na terenie koło Zakładu Karnego w Jaśle, gdzie o godz. 10.00 przewidziano rozpoczęcie uroczystości wmurowania kamienia węgielnego przez Wiceministra Sprawiedliwości Michała Wosia.
Plan wydarzenia :
10.00 – 10.20 – przywitanie przez Dyrektora Zakładu Karnego w Jaśle zaproszonych gości
oraz dziennikarzy, wystąpienia zaproszonych gości,
10.20 – 10.30 – złożenie podpisów pod aktem erekcyjnym,
10.30 – 10.40 – poświęcenie kamienia węgielnego,
10.40 – 10.50 – wmurowanie kamienia węgielnego,
10.50 – 11.10 – briefing prasowy,
11.10 – zakończenie uroczystości
Podstawowe informacje na temat Zakładu Karnego w Jaśle
Zakład Karny w Jaśle jest jednostką typu półotwartego. Pojemność zakładu wynosi 222 miejsca zakwaterowania. Służbę w Zakładzie Karnym w Jaśle pełni 60 funkcjonariuszy w działach administracyjnych, ochrony, penitencjarnym i terapeutycznym. W Zakładzie Karnym w Jaśle prowadzi się programy resocjalizacyjne sprzyjające przygotowaniu skazanych do readaptacji społecznej skierowane do grup skazanych dorosłych oraz skazanych młodocianych w następujących obszarach:
Początki Zakładu Karnego w Jaśle sięgają 1972 roku. Wtedy to powstał Oddział Zewnętrzny w Jaśle Aresztu Śledczego w Krośnie. Następnie po likwidacji AŚ Krosno w 1975 roku Oddział Zewnętrzny w Jaśle podlegał pod Zakład Karny w Krempnej. Od 1980 roku kiedy to zlikwidowano Zakład Karny w Krempnej, Zakład Karny w Jaśle funkcjonuje jako samodzielna jednostka penitencjarna, w której przebywają skazani młodociani oraz dorośli karani po raz pierwszy. W latach 1987-1990 jasielska jednostka pełni funkcję Ośrodka Przystosowania Społecznego dla recydywistów penitencjarnych. OPS-y miały za zadanie w warunkach ograniczenia wolności przygotowywać recydywistów do właściwego funkcjonowania po powrocie do społeczeństwa, poddając ich oddziaływaniom głównie poprzez pracę społecznie użyteczną. Od 1990 roku do chwili obecnej w jednostce przebywają skazani młodociani oraz odbywający karę po raz pierwszy dorośli. Od 2003 roku funkcjonuje Oddział terapeutyczny dla 27 skazanych uzależnionych od alkoholu.
W dalszym ciągu ważnym środkiem oddziaływań dla osiągnięcia celów wykonywania kary pozbawienia wolności jest praca. Od kilku lat w związku z wejściem w życie rządowego programu „Praca dla Więźniów” regularnie wrasta liczba skazanych zatrudnionych odpłatnie na rzecz kontrahentów zewnętrznych poza terenem jednostki penitencjarnej.
WIADOMOŚCI
MUZYKA
Wiadomości muzyczne
Listy przebojów
PARTNERZY
POLSKIE RADIO RZESZÓW
Kampanie społeczne
Patronaty
Regulaminy
Kontakt
Polityka prywatności