Corocznie Święto Płyty Winylowej obchodzone jest w trzecią sobotę kwietnia. W tym dniu na całym świecie organizowane są wydarzenia związane z promocją płyt winylowych, które są ponadczasowymi nośnikami muzyki. Światowy Dzień Płyty Winylowej został oficjalnie ustanowiony w Baltimore w 2007 roku przez kliku właścicieli sklepów płytowych.
W globalne akcje włączają się artyści, którzy swoimi koncertami oraz podpisywaniem płyt wspierają sklepy z płytami winylowymi. W pierwszej edycji Międzynarodowego Dnia Płyty Winylowej w obchodach wzięło udział około 300 sklepów w Stanach Zjednoczonych, zaś rok później w celebracji przyłączyły się sklepy z Wielkiej Brytanii. Święto obchodzone jest przez artystów oraz miłośników płyt winylowych na wszystkich kontynentach.
Każdego roku na miłośników winyli czekają różne niespodzianki. Na przykład w 2014 roku największą atrakcją Dnia w skali globalnej była najszybciej wydana na świecie płyta. Inicjatorem pomysłu był producent, gitarzysta, wokalista i kompozytor Jack White, który zadeklarował, że to było rekordowe tempo w historii przemysłu fonograficznego. Artysta wystąpił o 10 rano w klubie Blue Room wytwórni Third Man Records w Nashville, zaś jego koncertowe nagranie tytułowego utworu zostało nacięte w acetatcie z prędkością 45 rpm, tak jak wszystkie winylowe single. Okładka singla została wyprodukowana w tym samym czasie i zawierała zdjęcia z porannego koncertu artysty. Prawie cztery godziny zajęło tłoczenie siedmiocalowych winyli i przygotowanie ich do sprzedaży. Singiel dostępny był w sprzedaży tylko w Światowym Dniu Płyty Winylowej. Artysta jest również ambasadorem Święta Płyty Winylowej i każdego roku przygotowuje specjalne wydawnictwa z okazji tego Dnia. Na przykład w 2013 roku album jego zespołu The White Stripes „Elephant” został wydany z okazji 10-lecia premiery w specjalnej kolorystycznej wersji. Z jednej strony winyl był czerwono-czarny, zaś z drugiej całkowicie biały.
Z okazji Światowego Dnia Płyty Winylowej wiele sklepów na całym świecie przygotowuje limitowane płyty winylowe wytłoczone w nakładzie od kilkuset do kilku tysięcy egzemplarzy. Bardzo szybko znajdują one nabywców, co nie dziwi, bowiem od jakiegoś czasu można zaobserwować „retro manię”. Dotyczy to wielu
dziedzin – ubrań, filmów, gier komputerowych no i właśnie muzyki. W sklepach, i to nie tylko muzycznych, płyty winylowe cieszą się coraz większą popularnością. Oby jak najdłużej, bowiem to najwspanialszy nośnik muzyczny.
Tekst: bimkal.pl, fot. pixabay