W Rzeszowie i powiecie rzeszowskim rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Jak przypomina szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Rzeszowie podpułkownik Dariusz Brzeżawski, kwalifikacja to nie pobór – jest co prawda obowiązkowa, ale ma zupełnie inny cel, nie wcielenie do wojska. Chodzi o uzupełnienie ewidencji, wstępne przeznaczenie osoby do rodzaju służby wojskowej, oraz orzeczenie po badaniu lekarskim zdolności do czynnej służby wojskowej. Nowością w tym roku jest badanie psychologiczne. Kwalifikacja na terenie działania WCR w Rzeszowie zakończy się w lipcu, dotyczyć będzie dwóch powiatów – łańcuckiego i rzeszowskiego oraz miasta Rzeszowa. W innych rejonach kraju kwalifikacja rozpoczęła się 17 kwietnia, najpóźniej zakończy się w niektórych WCR-ach 21 lipca. Jak przypominają Centra Rekrutacji, w razie problemów ze stawieniem się w dniu określonym na wezwaniu, np. z powodu wyjazdu zagranicznego, egzaminu, czy innych ważnych przyczyn, trzeba wcześniej o tym fakcie powiadomić odpowiednią komisję, bądź urząd gminy lub miasta, co pozwoli na ustalenie innego terminu stawiennictwa.
Relacja Jerzego Pasierba.
fot. archiwum


![[AKTUALIZACJA] Zaginiona 17-latka odnaleziona z dzieckiem 3 - Polskie Radio Rzeszów Utrudnienia na drodze krajowej nr 28. Zderzenie dwóch samochodów osobowych](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/09/Utrudnienia-na-drodze-krajowej-nr-28.-Zderzenie-dwoch-samochodow-osobowych-120x86.webp)
![Zakończono montaż betonowej obudowy tunelu na S19 Rzeszów Południe-Babica 4 - Polskie Radio Rzeszów Zakończono produkcję ponad 22 tysięcy segmentów obudowy tunelu S19 [ZDJĘCIA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/09/1460x616-2-120x86.jpg)
![[ZDJĘCIA] Nowy sprzęt dla pogotowia ratunkowego w Rzeszowie 5 - Polskie Radio Rzeszów [ZDJĘCIA] Nowy sprzęt dla pogotowia ratunkowego w Rzeszowie - Polskie Radio Rzeszów](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/12/IMG_20251219_084513-120x86.jpg)




