W Paszczynie koło Dębicy odbędą się dziś uroczystości związane z 80. rocznicą likwidacji funkcjonujących w latach 1940 – 1944, zorganizowanych przez hitlerowców kompleksu obozów pracy przymusowej. Jego nazwa Pustków Haidelager pochodziła od nazwy dawnego przysiółka.
Szacuje się, że w obozie w Pustkowie zginęło około 15 tysięcy osób, głównie Żydów, jeńców sowieckich i Polaków. W rzeczywistości ofiar mogło być znacznie więcej. Przed wyzwoleniem hitlerowcy zniszczyli prawie całą dokumentację obozową, dlatego nie wiadomo, jaka była dokładna liczba ofiar. Dzisiejsze uroczystości w hołdzie zamordowanym rozpoczną się o godz. 10 na wzniesieniu zwanym Górą Śmierci w Paszczynie.
Tekst: Wojciech Wójcik, fot. pixabay.com/ilustracyjne



![Wypadek busa na A4, pięć osób z obrażeniami w szpitalu [AKTUALIZACJA] 4 - Polskie Radio Rzeszów Wypadek na al. Powstańców Warszawy w Rzeszowie. Dwie osoby w szpitalu](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/04/Wypadek-na-drodze-krajowej-nr-84.-Jedna-osoba-ranna-350x250.webp)



