Spektakl Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie „Ermida albo Królewna pasterska” Stanisława Herakliusza Lubomirskiego wyrusza w trasę. Pod koniec sierpnia będzie go można obejrzeć w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w Wozowni Muzeum-Zamku w Łańcucie.
Jak powiedziała Marta Fortowska, sekretarz literacka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, „Ermida albo Królewna pasterska” to teatralna zabawa w intrygi i namiętności, okraszona barokową muzyką.
„Teatr dworski w XXI wieku? Zespół aktorów z Rzeszowa udowadnia, że to możliwe” – zapewniła Fortowska. „To sielankowa „komedyja” z 1664 r. pióra Stanisława Herakliusza Lubomirskiego, zaliczanego – obok Wacława Potockiego – do najwybitniejszych pisarzy polskich XVII wieku” – dodała.
Tytułowa bohaterka przedstawienia Ermida po doznaniu miłosnego zawodu opuszcza dwór i wraz ze swą towarzyszką Laurellą udaje się na wieś będącą, w jej przekonaniu, krainą szczęśliwości. „Nie wie jednak, że nawet w wyidealizowanym świecie więcej waży samo dążenie do szczęścia niż jego osiągnięcie. Człowiekiem targają namiętności, które wiodą bezustanny bój z rozumiem i niełatwo je poskromić” – przybliżyła treść sztuki sekretarz literacka teatru.
Przedstawienie rzeszowskiego teatru, w reżyserii Jana Nowary, będzie można obejrzeć pod koniec wakacji w dwóch niezwykłych przestrzeniach – 27 sierpnia w Łazienkach Królewskich w Warszawie – w Starej Oranżerii Teatru Królewskiego, a 30 sierpnia – w Wozowni Muzeum-Zamku w Łańcucie.
Fortowska dodała, że spektakl „Ermida albo Królewna pasterska” towarzyszy wystawie „Sztuka dobrego myślenia. Dziedzictwo Stanisława Herakliusza Lubomirskiego” organizowanej przez Łazienki Królewskie w Warszawie z okazji 350-lecia ich nabycia przez Marszałka Lubomirskiego.
Obchodom towarzyszy także konferencja naukowa „Stanisław Herakliusz Lubomirski – sztuka myślenia i praktyka działania”, cykl warsztatów artystycznych dla dorosłych i młodzieży, wykłady oraz spacer po ogrodach Łazienek.
Bilety na spektakl w Warszawie są do nabycia w muzealnych kasach w Podchorążówce, Stajniach Kubickiego, a także online na stronie kicket.com. Z kolei na spektakl organizowany w Łańcucie bilety można kupić przez stronę Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie https://teatr-rzeszow.pl/kalendarium/ lub w kasach teatru.(PAP)
Fot. PRz/archiwum