W Radiowym Kinematografie rozmowa o współpracy Instytutu Słowackiego w Warszawie z Kinem za Riogiem Cafe w Rzeszowie. W ramach cyklu ‘’Filmowe Spotkania za Rogiem’’ można oglądać najciekawsze filmy reżyserów ze Słowacji, które należą do historii tej kinematografii i stanowią ważne dokonania w dziejach kina europejskiego.
Widzowie mieli okazje obejrzeć już m.in. film Jaroslava Jerrego Siakela ‘’Janosik hetman zbójnicki’’ z 1921 roku. To pierwszy pełnometrażowy film słowacki, a jednocześnie jedyny zachowany do dziś niemy, pełnometrażowy film słowacki. Ostatnio zaprezentowano widzom zrealizowany w 1962 roku obraz „Bokser i śmierć” uznawany za jeden z najważniejszych filmów ‘”Czechosłowackiej Nowej Fali’”. Film w reżyserii Petera Solana jest adaptacją powieści Józefa Hena, której scenariusz powstał już w 1958 roku, została jednak zrealizowana dopiero po czterech latach. Film opowiada historię mistrza bokserskiego Jana Komínka, który trafia do niemieckiego obozu koncentracyjnego. Komendant obozu – przed wojną również znany bokser – czyni Kominka swoim sparringpartnerem. Ich pojedynki są nie tyle sportową grą, co raczej walką o przeżycie, o zachowanie godności i człowieczeństwa w nieludzkich warunkach obozu zagłady. Są starciem dwóch postaw życiowych i dwóch moralności.
Film ‘’Bokser i śmierć ‘’ był wielkim wydarzeniem w dziejach kinematografii czechosłowackiej i do dziś uchodzi za jej klasyczną pozycję.
Kolejne prezentacje klasyki kina słowackiego odbędą się 24 maja „Ja kocham, ty kochasz” to film w reżyserii Dusana Hanaka i 21 czerwca ‘’Słońce w sieci ‘’ w reżyserii Stefana Uhera.
Z Milanem Novotným, dyrektorem Instytutu Słowackiego w Warszawie, rozmawia Adam Głaczyński.
fot. K. Marciszewska