Prawnuk Wincentego Witosa, dr inż. Marek Steindel będzie gościem rozpoczynającego się w czwartek w Zarzeczu ogólnopolskiego zjazdu szkół imienia Wincentego Witosa.
-W całej Polsce jest ich około 60. Do nas zgłosiło się 20 placówek, które wezmą udział w zjeździe – mówi Katarzyna Gajda-Bator, rzecznik IPN w Rzeszowie:
Uczestnicy, głównie nauczyciele, będą mieli okazję do wymiany pomysłów na funkcjonowanie placówek edukacyjnych i możliwości wykorzystania idei patrona szkoły, a także współpracy z Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach oraz Instytutem Pamięci Narodowej.
W planie zjazdu jest konferencja popularnonaukowa, spektakl „Trzy razy ON. Rzecz o Wincentym Witosie”, który odbędzie się w Miejskim Ośrodku Kultury w Przeworsku 17 października o godz. 17:00. Ponadto zwiedzanie pałacu Dzieduszyckich w Zarzeczu, Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów oraz skansenu.
Wydarzenie potrwa do piątku, 18.10. Jego organizatorami są Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Zespół Szkół im. Wincentego Witosa i gmina Zarzecze.
Wincenty Witos to polski polityk, urodzony w Wierzchosławicach w 1874 roku w biednej rodzinie chłopskiej, działacz ruchu ludowego, który trzykrotnie sprawował funkcję premiera (od 24 lipca 1920 do 13 września 1921, od 28 maja 1923 do 14 grudnia 1923 i od 10 maja 1926 do 14 maja 1926). Jego rząd został obalony w wyniku przewrotu majowego. W 1930 roku aresztowany przez władze sanacyjne, osadzony w twierdzy brzeskiej, oskarżony w tzw. procesie brzeskim o przygotowywanie zamachu stanu, skazany na 1,5 roku więzienia, udał się na emigrację do Czechosłowacji. Do kraju powrócił 31 marca 1939. W 1945 był prezesem utworzonego przez Stronnictwo Ludowe „Roch”, legalnego Polskiego Stronnictwa Ludowego (mikołajczykowskiego). To jeden z najważniejszych, a także najbardziej wyrazistych i wpływowych polityków II Rzeczypospolitej.
Opr. dw, wikipedia.pl