Wśród schorzeń kwalifikujących do skorzystania z bezpłatnego sanatorium są choroby narządu ruchu, układu krążenia, schorzenia psychosomatyczne, układu oddechowego, narządu głosu i onkologiczne po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego.
– W 2023 r. podkarpaccy lekarze orzecznicy ZUS skierowali na rehabilitację leczniczą do sanatoriów niemalże tysiąc osób – poinformował Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim.
Rzecznik przypomniał, że ZUS, powołany 90 lat temu przez prezydenta Ignacego Mościckiego, od samego niemal początku podejmował się nie tylko zadań ubezpieczeniowych, ale propagował też profilaktykę zapobiegania chorobom zawodowym.
Z rehabilitacji możemy też skorzystać, jeśli np. podczas kontroli zwolnienia lekarskiego lekarz orzecznik stwierdzi taką potrzebę.
Wniosek o skierowanie na rehabilitację leczniczą może wystawić każdy lekarz. Dokument składamy w dowolnej placówce ZUS, chyba że został wysłany przez lekarza elektronicznie. Orzeczenie o tym, czy kwalifikujemy się do takiej formy poprawienia swojego zdrowia wydaje lekarz orzecznik ZUS.
– Po pozytywnym orzeczeniu otrzymujemy zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. Zawiera ono termin leczenia, adres ośrodka rehabilitacyjnego oraz najważniejsze informacje dotyczące organizacji turnusu sanatoryjnego w ośrodku – informuje Wojciech Dyląg
Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator takiego ośrodka może ją wydłużyć albo skrócić.
Tekst: PAP / Fot.: pixabay