Z badania „Bezpieczni w Pracy 2024” na temat przepracowania i poczucia zmęczenia wynika, że mamy w Polsce problem z przemęczeniem. Zmęczenie psychiczne bierze się m.in. z przeciążenia pracą.
– To może prowadzić do depresji i zaburzeń lękowych. Szczególnie narażeni są dzisiejsi trzydziestolatkowie. Drugą grupą jest pokolenie Z, czyli osoby przed 30. rokiem życia – powiedziała Ada Jakimowicz, psycholog.
Zmęczenie psychiczne może prowadzić do wizualizacji najgorszych scenariuszy, a to może jeszcze bardziej pogłębić zły stan danej osoby. Zdaniem ekspertki, nalezy zwrócić uwagę na nastawieniu do obowiązków.
– Jeżeli idziesz do pracy i masz nastawienie, że to jest męczarnia to znaczy, że coś jest bardzo nie tak” – powiedziała. Zdarza się, że pracujemy ponad siły w obawie, przed utratą pracy. W efekcie spirala lęku się nakręca – dodała.
Z badania „Bezpieczni w Pracy 2024” wynika, że najmłodsi pracownicy (do 24. roku życia) pracują średnio o dwie godziny tygodniowo mniej od pozostałych (tygodniowo średnio 39,05 godzin). Jednocześnie to właśnie oni najbardziej skarżą się na wyczerpanie fizyczne. Największą liczbę godzin tygodniowo przepracowują z kolei osoby w wieku 25-34 lata (41,56 godzin) i należą do grupy, która najsilniej odczuwa zmęczenie psychiczne.
Tekst: PAP / Fot.: pixabay