Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał śródmiejska ulicę Stare Nalewki do rejestru zabytków.
Wyjaśniono, że wpis dotyczy ulicy stanowiącej relikt historycznej ulicy Nalewki, wraz z nawierzchnią jezdni, chodnikami i zachowanymi elementami infrastruktury komunikacyjnej.
Oficjalnie nazwa Nalewki została nadana przez Komisję Brukową w 1770 roku. Ulica wiodła wówczas od Magazynu Karowego do placu na Muranowie, jej bieg został uregulowany prawdopodobnie w latach 70.-80. XVIII wieku.
Ulica Nalewki stopniowo stała się jedną z najważniejszych ulic handlowych Warszawy i jedną z głównych ulic tzw. dzielnicy północnej. W XIX w. przekształciła się w główną ulicę dzielnicy żydowskiej, a w XX w. pełniła rolę tranzytową pomiędzy powstającymi nowymi dzielnicami miasta.
W 1881 r. w ciągu ulicy poprowadzono linię tramwajową. W 1940 r. północny bieg ulicy znalazł się na terenie getta warszawskiego. Ulica została zniszczona w 1943 r. przez władze okupacyjne w ramach akcji likwidacji getta żydowskiego.
– Zachowany odcinek ul. Stare Nalewki wiąże się z ważnymi wydarzeniami z dziejów Warszawy, istotnymi nie tylko dla miasta, ale również dla budowania tożsamości narodowej – podkreślił konserwator.
Dodał, że ulica Stare Nalewki jest świadkiem historycznego przebiegu dawnej ul. Nalewki i stanowi świadectwo przekształceń urbanistycznych i przestrzennych dawnej dzielnicy żydowskiej. (PAP)