Aby zobaczyć to, co dla ludzkiego oka niedostrzegalne i ukryte, w oddali i głębi Wszechświat , gdzieś pomiędzy odległymi galaktykami, polscy naukowcy wykorzystują jedno z największych, najcięższych i najpotężniejszych narzędzi badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej – radioteleskop w podtoruńskich Piwnicach o nazwie RT4.
Aby zobaczyć to, co dla ludzkiego niedostrzegalne i ukryte, w oddali i głębi atomu, gdzieś pomiędzy cząstkami elementarnymi, polscy naukowcy wykorzystują jedno z największych, najcięższych i najpotężniejszych narzędzi badawczych w Europie Środkowo-Wschodniej – reaktor jądrowy w podotwockim Świerku o nazwie Maria.
Paradoksalnie te dwa urządzenia, z których jedno patrzy w dal, a drugie w głąb, mają ze sobą wiele wspólnego.
Paradoksalnie dwie ekipy naukowców mierzą się z tym samym problemem: gigantycznie wielkich odległości naszego Wszechświata i gigantycznie małych naszego atomu. W obu przypadkach konstruktorzy, inżynierowie narzędzi badawczych mierzą się z gigantycznym wyzwaniem – budowania precyzyjnych, niezawodnych urządzeń, dających obraz tego, co „hen, hen” daleko i tego co „tuż tuż”, tak blisko.
Zapraszamy na drugie spotkanie z Eugeniuszem Pazderskim, jednym z twórców, budowniczych, inżynierów, projektantów radioteleskopu RT4. Naszej rozmowie towarzyszą fragmenty „Małej księgi kosmologii” w interpretacji Julii Stężewskiej i Karola Sobczyńskiego.
fot. ilustracyjne