Sytuacja w Strefie Gazy jest krytyczna, a plany Izraela niedopuszczalne – powiedział w środę premier Francji Emmanuel Macron. Plany nowej izraelskiej ofensywy, w tym przesiedleń cywilów, skrytykowały też inne państwa. Sprawa ma być poruszona podczas spotkania unijnych szefów dyplomacji w czwartek w Warszawie.
Ministrowie omówią stosunki miedzy Unią Europejską a Izraelem na prośbę ministra spraw zagranicznych Holandii Caspara Veldkampa – ogłosiła w środę szefowa unijnej dyplomacji Kaja Kallas, odnosząc się do czwartkowego nieformalnego spotkania w Warszawie.
Prowadzona przez Izrael blokada dostaw pomocy humanitarnej do Strefy Gazy narusza nie tylko międzynarodowe prawo humanitarne, ale też umowę stowarzyszeniową między tym państwem a Unią Europejską – zaznaczył Veldkamp w swoim wniosku, który widzieli dziennikarze agencji Reutera.
Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy jest „najgorsza w historii”, nigdy przez tak długi czas jej mieszkańcy nie byli pozbawieni jedzenia, wody, lekarstw i opieki medycznej – powiedział Macron podczas konferencji prasowej z nowym kanclerzem Niemiec Friedrichem Merzem. Dodał, że planowane przez Izrael „przymusowe przesiedlenia” mieszkańców Strefy Gazy są niedopuszczalne.
Izrael na początku marca zablokował dostawy wszelkich towarów, w tym pomocy humanitarnej: żywności, paliwa i leków. Zdaniem organizacji pomocowych pogłębiło to kryzys humanitarny panujący na zrujnowanym wojną terytorium, w tym głód.
W poniedziałek nad ranem izraelski rząd przyjął plan nowej ofensywy przeciwko Hamasowi, a także wznowienia pomocy. Scenariusz jest warunkowy i nie będzie od razu wcielony w życie.
Według polityków i wojskowych oraz przecieków medialnych kilkufazowy plan zakłada przesiedlenie palestyńskich cywilów na południe, zajęcie pozostałych obszarów Strefy Gazy, ich długotrwałą okupację i zniszczenie tam Hamasu.
Plan obejmuje też wznowienie pomocy humanitarnej, ale na nowych zasadach. Dystrybucją miałyby się zająć prywatne firmy, które zagwarantowałyby, że żywność nie byłaby rozkradana przez Hamas – co według izraelskich urzędników ma miejsce teraz.
Ta propozycja to „nowa i niebezpieczna eskalacja” oraz „przekroczenie kolejnej granicy”, plan zagraża jakimkolwiek perspektywom na stworzenie w przyszłości państwa palestyńskiego – napisali w środę we wspólnym liście szefowie dyplomacji Hiszpanii, Islandii, Irlandii, Luksemburga, Norwegii i Słowenii. Dyplomaci podkreślili, że stanowczo sprzeciwiają się jakimkolwiek zmianom demograficznym lub terytorialnym na terenie Strefy Gazy.
Nowy plan dystrybucji pomocy humanitarnej skrytykowała m.in. Norweska Rada ds. Uchodźców i Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (OCHA) – jedne z największych organizacji pomocowych działających w Strefie Gazy. Izraelskiej propozycji zarzucono m.in., że przekazuje pomoc w ręce jednej ze stron konfliktu, a proponowany system i tak nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb Palestyńczyków.
Jerzy Adamiak /PAP/adj/ mms/