Żołnierze 31 batalionu lekkiej piechoty z Rzeszowa wzięli udział w zaawansowanym szkoleniu taktycznym z amerykańskimi instruktorami wojskowymi. Ćwiczenia miały na celu podniesienie kompetencji dowódczych i interoperacyjności w ramach NATO.
Współpraca z amerykańską armią w Rzeszowie
W niedzielę, 18 maja 2025 roku, na terenie Stałego Rejonu Odpowiedzialności 31 batalionu lekkiej piechoty z Rzeszowa przeprowadzono intensywne szkolenie taktyczne z udziałem instruktorów armii Stanów Zjednoczonych. W ćwiczeniach uczestniczyli żołnierze 314 kompanii, doskonaląc umiejętności walki w okopach oraz procedury dowodzenia na poziomie sekcji i plutonu.

Rozwój kompetencji i wymiana doświadczeń
Szkolenie było częścią rotacyjnego programu ćwiczeń prowadzonego przez 3 Podkarpacką Brygadę Obrony Terytorialnej. Szczególny nacisk położono na rozwój kompetencji dowódczych i instruktorskich żołnierzy. Obecność amerykańskich instruktorów umożliwiła wymianę wiedzy oraz zapoznanie się z taktykami wykorzystywanymi w rzeczywistych działaniach bojowych.
Tego rodzaju wspólne szkolenia to wartość nie do przecenienia. Umożliwiają rozwój kompetencji bojowych i wzmacnianie interoperacyjności z sojusznikami z NATO
– podkreślił płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Systematyczne podnoszenie gotowości bojowej
31 batalion lekkiej piechoty im. płk. Jana Stefana Kotowicza ps. „Twardy” aktywnie uczestniczy w krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach wojskowych. Żołnierze rozwijają swoje umiejętności m.in. w zakresie naprowadzania ognia artylerii, prowadzenia rozpoznania, tworzenia zapór i niszczeń oraz taktyki małych pododdziałów (TTPs – Small Unit Tactics).
Dzięki takim szkoleniom żołnierze nie tylko podnoszą swoje kwalifikacje i budują relacje z sojusznikami, ale również wzmacniają zdolności obronne lokalnych społeczności
– zaznaczył ppłk Przemysław Jarema, dowódca 31 blp z Rzeszowa.

Wspólne ćwiczenia z armią amerykańską to ważny element przygotowań do reagowania na potencjalne zagrożenia. Rzeszowscy terytorialsi, dzięki stałemu szkoleniu i współpracy z wojskami NATO, stają się coraz bardziej zintegrowanym i skutecznym komponentem obronnym regionu.
Oprac. B. Ziomek