Stowarzyszenie tworzy 15 ościennych samorządów oraz powiat rzeszowski. Jego celem jest koordynowanie projektów inwestycyjnych dotyczących infrastruktury, a także promowanie walorów gospodarczych, turystycznych i kulturalnych zarówno stolicy regionu, jak i okolicznych gmin.
Korzyści płynące z przystąpienia do Stowarzyszenia
Zgodnie z założeniami, wspólne działanie samorządów ma umożliwić lepsze starania o fundusze zewnętrzne, w tym z Unii Europejskiej, na realizację wspólnych projektów. Dzięki większej współpracy możliwe będzie pozyskanie pieniędzy na duże przedsięwzięcia inwestycyjne, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców oraz dalszy rozwój regionu.
Krystyna Wróblewski, przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, która była inicjatorką projektu uchwały podkreśliła, że przystąpienie do Stowarzyszenia to krok w stronę lepszej współpracy z sąsiednimi samorządami oraz rozwoju całego regionu. Mateusz Maciejczyk, wiceprzewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej, przypomniał, że Rzeszów w przeszłości był już w stowarzyszeniu. Poza płaceniem składki nic się w nim nie działo.
Podczas głosowania 16 radnych było za przystąpieniem miasta do Stowarzyszenia, a 7 radnych opowiedziało się przeciwko tej decyzji.
Nowa Aula Miejska. Plan zagospodarowania przestrzennego
Oprócz decyzji o przystąpieniu do stowarzyszenia, rzeszowscy radni uchwalili także plan zagospodarowania przestrzennego dla ścisłego centrum miasta. Chodzi o projekt budowy Auli Miejskiej, która miałaby powstać na miejscu obecnego parkingu przy ratuszu. Nowy budynek ma wypełnić pustą przestrzeń pomiędzy ulicami Słowackiego i Króla Kazimierza. Jej głównym celem będzie organizowanie wydarzeń kulturalnych, koncertów, konferencji i innych wydarzeń o znaczeniu miejskim.
Robert Kultys, przewodniczący miejskiej komisji gospodarki przestrzennej, podkreślił, że powstanie auli to ważna inwestycja a przede wszystkim szansa na zagospodarowanie ważnej przestrzeni w zabytkowej części miasta.
Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek poinformował, że pierwszym krokiem będzie przygotowanie dokumentacji projektowej dla nowej auli. Miasto zacznie również poszukiwać funduszy na realizację przedsięwzięcia. Szacunkowy koszt budowy obiektu to około 37 milionów złotych, a jego powstanie ma na celu podniesienie atrakcyjności Rzeszowa jako centrum kulturalnego regionu.
Tekst: Monika Domino