Imiesłowy przysłówkowe są tematem kolejnego odcinka cyklu „Współczesny język polski”. – Są one nieodmienne – informuje prof. Agnieszka Myszka, językoznawca z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ich stosowanie generuje wiele problemów użytkownikom języka polskiego.
Imiesłowy przysłówkowe znikają z języka
Te imiesłowy są rzadko używane, rzadko używane poprawnie i rzadko rozumiane. Bardzo często zdania z nimi są zamieniane na zdania okolicznikowe
– dodaje prof. Agnieszka Myszka.
Uwaga błąd!
Imiesłowy zawsze tworzą konstrukcje podrzędne w stosunku do zdania głównego. Podmiot w obu zdaniach musi być ten sam. Najlepiej to zrozumieć na przykładzie. – „Ania szła śpiewając”. W takim zdaniu chodzi o to, że Ania szła i Ania śpiewała. Ale często w użyciu pojawiają się zdania: „Idąc do szkoły świeciło słońce”. To nie słońce szło do szkoły. To ja szedłem do szkoły, a słońce świeciło. – To nie są przykłady abstrakcyjne. Tak niestety mówimy – podaje prof. Myszka.
Jak więc mówić poprawnie? Jak używać imiesłowów? Warto posłuchać rozmowy, którą z prof. Agnieszką Myszką przeprowadził Szymon Taranda.
Tekst: Sz. Taranda