W niedzielę, 27 lipca, w Rzeszowie odbędą się uroczystości związane ze 130-leciem polskiego ruchu ludowego z udziałem wicepremiera, szefa MON i prezesa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza. Będzie to duże wydarzenie, spodziewamy się co najmniej 2 tys. ludowców – powiedział PAP jeden z posłów Stronnictwa.
Jak przekazał, uroczystości rozpoczną się w centrum miasta, przy Teatrze im. Wandy Siemaszkowej, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca powstanie ruchu ludowego.
Później odbędzie się msza święta oraz oficjalne uroczystości
– dodał.
Spodziewamy się przybycia co najmniej 2 tysięcy ludowców, a myślę, że będzie więcej
– dodał poseł Stronnictwa.
Polityk powiedział też, że zaproszenia na uroczystości zostały wysłane do prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Donalda Tuska. –
Na pewno zaproszenia mają, a czy zaszczycą nas swoją obecnością, to już nie jestem w stanie powiedzieć
– zaznaczył rozmówca PAP.
Polski ruch ludowy zaczął kształtować się u schyłku XIX wieku w celu zapewnienia chłopom równych praw politycznych i ekonomicznych oraz włączenia ich do walki o niepodległość Polski. Za początek zorganizowanej działalności polskiego ruchu ludowego powszechnie uznaje się dzień 28 lipca 1895 roku. Tego dnia na zjeździe w Rzeszowie delegaci chłopscy utworzyli Stronnictwo Ludowe, będące pierwszą chłopską partią polityczną. W 1903 partia chłopska przyjęła nowy, radykalny program i zmieniła swą nazwę na Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL). (PAP)







![Radio Biwak odwiedza Kalwarię Pacławską [ZDJĘCIA] 8 - Polskie Radio Rzeszów Radio Biwak odwiedza Kalwarię Pacławską [ZDJĘCIA]](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2025/07/522440273_1331940152272129_8501782220661541672_n.jpg)
