Rak, nowotwór, to słowa, które wywołują gęsią skórkę, a niekiedy nawet strach. Nie kwestionujemy, że to bardzo groźna i nie raz śmiertelna choroba, zresztą tak, jak i choroby serca. Jednak nowotwory szczególnie nas paraliżują, często dlatego, że mimo wszystko, mało o nich wiemy. Dlatego w nowym cyklu Małgorzata Iwanicka będzie rozmawiać z osobami chorującymi i wyleczonymi o raku. Zapraszamy na pierwsze spotkanie.
W tym cyklu Małgorzata Iwanicka, w ostatni poniedziałek miesiąca rozmawia z osobami chorującymi i leczącymi się na nowotwory. Tematem rozmów są objawy raka, jak sobie z nimi radzić oraz porady specjalistów. Tym razem Małgorzata Iwanicka pyta, jak poradzić sobie ze złym samopoczuciem na początku choroby i pierwszymi stresującymi wizytami u onkologa.
Fundacja Rak’n’Roll ruszyła z nową kampanią, w której porusza temat onkopłodności, czyli zabezpieczenia płodności u pacjentów onkologicznych przed rozpoczęciem leczenia.
Statystyki wskazują, że na nowotwory coraz częściej chorują ludzie młodzi. Zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w 2020 roku raka zdiagnozowano u 7838 osób poniżej 40 roku życia. Wiele z nich po zakończeniu leczenia chciałoby mieć dzieci. Co oznacza termin onkopłodność i jakie metody stosuje się, aby zabezpieczyć swoją prokreacyjną przyszłość w przypadku leczenia onkologicznego? O tym w kolejnym odcinku cyklu ze swoim gościem porozmawia Małgorzata Iwanicka.
W czwartym odcinku cyklu Małgorzata Iwanicka wraca do tematu profilaktyki raka piersi. Wyjaśnia też czym rożni się badanie USG od mammografii. Razem z rzeszowskimi Amazonkami będziemy zachęcać do samobadania piersi.
Kolejny odcinek cyklu w ostatni poniedziałek września.
fot. Małgorzata Iwanicka