Przecinek czy wykrzyknik?
Wątpliwości budzi także interpunkcja po powitaniu. Zgodnie z polską normą po zwrocie grzecznościowym najczęściej stawia się przecinek:
„Szanowni Państwo,
dziękuję za wiadomość…”
Po przecinku dalszą część zdania zaczynamy małą literą.
Możliwy jest także wykrzyknik, ale nadaje on wiadomości bardziej emocjonalny i serdeczny ton:
„Dzień dobry!
Dziękuję za wiadomość.”
Po wykrzykniku kolejne zdanie zapisujemy już wielką literą.
Bezpieczna zasada
Eksperci językowi podkreślają, że w oficjalnych mailach najlepiej wybierać neutralne formy, takie jak „Dzień dobry” lub „Szanowni Państwo”, zakończone przecinkiem. Wykrzyknik i bardziej bezpośrednie zwroty warto zostawić do mniej formalnej korespondencji.
Rozmawiał Szymon Taranda.





![Śmiertelny wypadek na torach w Trzcianie pod Rzeszowem, nie żyje młoda kobieta [AKTUALIZACJA] 6 - Polskie Radio Rzeszów Śmiertelny wypadek na torach w Trzcianie pod Rzeszowem, nie żyje młoda kobieta [AKTUALIZACJA] - Polskie Radio Rzeszów](https://radio.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2026/03/Korekta-rozkladu-jazdy-na-trasie-Jaslo-–-Nowy-Zagorz.jpg)

