W Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie można oglądać ekspozycję prac Mirosława Kocińskiego. Na wystawę zatytułowaną ‘’Aspekty’’ składają się oryginalne, ceramiczne obrazy mozaikowe, patery użytkowe oraz soczewkowe obiekty, zawieszone w przestrzeni albo na ścianie
Jak mówi autor. „…eksperymentowałem z materiałami na podobrazia, które pozwoliły tworzyć lekkie mozaiki o dużych formatach (…) Opracowana technologia pozwala mi tworzyć duże płaszczyzny o malarskim charakterze, zbliżając ich możliwości i warunki ekspozycyjne do malarstwa sztalugowego, a także obiekty przestrzenne, które są lekkie i trwałe”.
„Z płata plastycznej porcelany lub kamionki wycinam metalowym wykrojnikiem małe trapezowe elementy, resztę płaszczyzny dowolnie docinam nożem. Wysuszone komponenty szkliwię, a następnie wypalam w niewielkim piecu laboratoryjnym. Cienkie ceramiczne płytki przyklejam i spoinuję elastyczną zaprawą cementową na podobraziach (…)”
„Pracuję nad kilkoma obiektami równocześnie. To wynika z metodyki wytwarzania elementów mozaikowych. Uzyskuję równocześnie trzy rodzaje płytek: trapezy, zwierzęta i kształtki nieregularne i one wytyczają mi zasadnicze cykle prac, które roboczo nazywam: „tupot”, czyli otwarte kompozycje układane z figur zwierzęco; „ścinki” – moje odniesienia do fascynacji szkliwami crackle (…) „przecinki” – chaotyczne albo uporządkowane struktury z elementów trapezowych.’’
Mirosław Kociński, urodzony w 1958 roku jest absolwentem PWSSP (obecnie ASP im. E. Gepperta) we Wrocławiu w 1985 roku. Zajmuje się ceramiką artystyczną i użytkową. Od 1988 roku pracuje w macierzystej uczelni. Dotychczas prezentował swoje prace na 136 wystawach w tym 24 indywidualnych oraz 15 konkursowych – m.in. Vallauris (Francja), Faenza (Włochy), Gualdo Tadino (Włochy), Zarautz (Hiszpania), Kair (Egipt), Mino (Japonia).
Z Mirosławem Kocińskim rozmawia Adam Głaczyński.
Tekst i fot. Adam Głaczyński