Reforma wskaźników i przejście z WIBOR na WIRON były tematami wielu rozmów podczas XXXII Forum Ekonomicznym w Karpaczu. Na tematy związane z reformą wypowiadali się m.in. przedstawiciele banków, Związku Banków Polskich oraz Polskiego Funduszu Rozwoju. Wszyscy eksperci zgodnie podkreślali, że reforma w Polsce przebiega sprawnie oraz wskazywali na konieczność edukacji w tym zakresie.
Dlaczego reforma jest konieczna?
Prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek wyjaśnił, że głównym celem reformy jest zwiększenie reprezentatywności wskaźnika referencyjnego. Podkreślił, że zmiany są kluczowe ze względu na potrzebę podążania za globalnymi trendami, które wyraźnie idą w kierunku stosowania wskaźników opartych na jednodniowych transakcjach depozytowych, czyli tzw. tranzakcjach overnight. Wskaźniki referencyjne powinny być jeszcze bardziej reprezentatywne. Dlatego rynek depozytów jednodniowych, który jest rynkiem płynnym i na którym odbywa się najwięcej transakcji, jest na chwilę obecną adekwatnym punktem odniesienia dla wskaźników referencyjnych.
Tadeusz Białek wyjaśnił też, że celem reformy nie jest zagwarantowanie tańszych kredytów. Różnice między wysokością WIBOR a WIRON będą skorygowane spreadem, dlatego kredytobiorcy, których umowy oparte są o te wskaźniki, nie odczują znaczącej różnicy w ratach. WIRON jako wskaźnik, który jest wyznaczany na podstawie danych historycznych, będzie też reagował z opóźnieniem na zmiany głównych stóp procentowych. Oznacza to, że WIRON nie spadnie lub nie wzrośnie od razu po decyzji RPP, lecz będzie reagował na tę zmianę stopniowo. Prezes ZBP podkreślił, że konwersja obecnego portfela produktów bankowych na nowy wskaźnik będzie ogromnym wyzwaniem przede wszystkim dla banków.
Reforma wskaźnikowa a edukacja
Z kolei wiceprezes PKO BP Andrzej Kozyrski wskazał na potrzebę edukacji klientów w zakresie reformy wskaźnikowej. WIRON będzie wolniej reagował na zmiany stóp procentowych, co oznacza, że nie zawsze będzie miał taką samą wysokość, jak publikowany do 2025 roku WIBOR. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie profesjonalnych uczestników rynku finansowego w informowanie klientów o przyczynach reformy wskaźnikowej i jej skutkach, a także stwarzaniu dostępu do rzetelnej wiedzy na temat mechanizmu wyznaczania nowego odpowiednika WIBOR.
Czy sektor bankowy jest przygotowany na reformę?
Prezes PFR Paweł Borys ocenił, że proces zamiany WIBOR na WIRON zajmie polskiemu sektorowi finansowemu około dwóch lat. Prezes PFR podkreślił, że przygotowania polskiego sektora bankowego do wdrożenia nowych stawek referencyjnych są na wysokim poziomie. Proces tranzycji przebiega sprawnie, w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.. Dzięki temu reforma nie wywoła zaburzeń w funkcjonowaniu rynku finansowego. Warto zaznaczyć, że kilka banków już w 2023 roku będzie miało w swojej ofercie kredyty oparte o WIRON.
Podsumowanie – reforma wskaźnikowa oczami ekspertów
Przedstawiciele świata finansów są zgodni co to tego, że reforma nie jest spowodowana zastrzeżeniami do WIBOR, lecz chęcią podążania Polski za rozwiniętymi gospodarkami i ich nowymi trendami w obszarze wskaźników referencyjnych. WIBOR jest nie tylko zgodny z unijnym Rozporządzeniem BMR, ale też jest odporny na wszelkie próby manipulacji, a proces jego wyznaczania podlega rygorystycznym procedurom. Taką samą opinię wyrazili przedstawiciele Komisji Nadzoru Finansowego, Komitetu Stabilności Finansowej i Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów na temat reformy wskaźnikowej, to zapraszamy na https://bankiwpolsce.pl/aktualnosci.