Jeśli zastanawiasz się, jaką szczoteczkę elektryczną warto wybrać, przeczytaj nasz artykuł, dzięki któremu poznasz różnice istniejące między poszczególnymi urządzeniami. Jesteśmy przekonani, że ostatecznie dokonasz najlepszego wyboru!
Istnieje kilka rodzajów szczoteczek elektrycznych. Elementem, który je łączy, jest silniczek elektryczny. Szczoteczki elektryczne mogą być zasilane na kilka sposobów: sieciowo, bateryjnie lub akumulatorowo. Możemy wyróżnić następujące rodzaje szczoteczek elektrycznych:
- rotacyjne – stworzone w 1939 roku, początkowo dla osób z problemami ruchowymi, jednak z czasem stały się one urządzeniami dla wszystkich; ich włókna poruszają się ruchem obrotowym, pulsacyjnym i oscylacyjnym (niektóre modele); usuwają płytkę nazębną skuteczniej niż szczoteczki tradycyjne
- soniczne – ich działanie opiera się o technologię fal dźwiękowych i wytwarzanie ruchów wymiatających, co ma pozytywny wpływ na dziąsła; wyróżniają się wysoką skutecznością w usuwaniu nieczystości, a to ze względu na zjawisko kawitacji, które polega na łączeniu się ze sobą cząsteczek pasty do zębów, wody i śliny, w wyniku czego powstające mikrobąbelki docierają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej
- ultradźwiękowe – najbardziej zaawansowane technologicznie szczoteczki elektryczne, które łączą w sobie cechy szczoteczki manualnej i sonicznej; wyróżniają się myciem bezdotykowym i możliwością rozbijania płytki nazębnej z odległości nawet 5 mm.
Szczoteczka soniczna i elektryczna – różnice
Szczoteczka elektryczna skupia swoją pracę na ruchach rotacyjnych lub oscylacyjno-pulsacyjnych. Działa z prędkością kilku tysięcy ruchów na minutę, a dodatkowo modele oscylacyjno-pulsacyjne wykonują nawet kilkadziesiąt tysięcy pulsacji.
Szczoteczka soniczna działa nieco inaczej. Przystosowana jest do wykonywania ruchów wymiatających i pulsacyjnych. Jej główka czyszcząca porusza się z prędkością nawet do 96 000 ruchów sonicznych na minutę pracy! Dzięki temu pozwala na dokładniejsze i szybsze oczyszczanie jamy ustnej.
Fale dźwiękowe w szczoteczce ultradźwiękowej posiadają znacznie większą częstotliwość niż w szczoteczce sonicznej, co przekłada się nawet na kilkadziesiąt milionów drgań wykonanych w trakcie minuty pracy tego urządzenia. Szczoteczki ultradźwiękowe nie wykonują ani ruchów wymiatających, ani też rotacyjnych. Ich wysoka prędkość działania ma właściwości terapeutyczne.
Zarówno w przypadku szczoteczek sonicznych, jak i ultradźwiękowych mamy do czynienia z podłużnymi końcówkami, które są w stanie objąć nawet do trzech zębów jednocześnie. Dzięki temu łatwiej jest je wprowadzać w głębsze obszary jamy ustnej. Szczoteczki rotacyjne posiadają natomiast okrągłe główki czyszczące. Końcówki we wszystkich wspomnianych typach szczoteczek należy wymienić po dwóch lub trzech miesiącach z uwagi na zużycie włókien.
Większość szczoteczek elektrycznych posiada od dwóch do pięciu trybów pracy. Najczęściej występujące to m.in.: codzienne czyszczenie, intensywna pielęgnacja, delikatne czyszczenie, wybielanie, polerowanie szkliwa itd. Niektóre szczoteczki soniczne dodatkowo wyposażone są w program do masowania dziąseł lub też czyszczenia języka. Podobnie jest w przypadku szczoteczek ultradźwiękowych. Warto pamiętać o tym, iż liczba trybów pracy w szczoteczkach elektrycznych ma znaczący wpływ na ich ceny.
Szczoteczki elektryczne, soniczne i ultradźwiękowe posiadają zazwyczaj funkcje, a ich liczba uzależniona jest od stopnia technologicznego zaawansowania konkretnego modelu. Wśród najczęściej spotykanych i najbardziej przydatnych funkcji znajdują się: czujnik kontroli nacisku, timer i quadpacer, które kontrolują prawidłowy czas szczotkowania zębów, wskaźnik zużycia włosia, możliwość połączenia się z aplikacją w smartfonie itd.
Szczoteczki elektryczne i soniczne z podstawowymi funkcjami można kupić już za około 200 złotych, natomiast za te najdroższe i najlepiej wyposażone należy zapłacić nawet 1000 złotych. Z kolei szczoteczki ultradźwiękowe to urządzenia najdroższe, gdyż najniższa cena w ich przypadku to aż 600 złotych.
Szczoteczka soniczna czy elektryczna – jaką wybrać?
Jaką szczoteczkę należy wybrać? To zależy od tego, jaką szczoteczkę stosowałeś/stosowałaś do tej pory. Jeżeli była to szczoteczka manualna, to każdy model szczoteczki sonicznej sprawi, że poczujesz znaczącą różnicę w codziennej higienie jamy ustnej. Dużo przydatnych informacji o różnych modelach znajdziemy na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych
Szczoteczki soniczne są delikatniejsze dla dziąseł oraz dla szkliwa zębowego, a to z powodu bezpiecznego ruchu wymiatającego. Polecane są również w przypadku osób z nadwrażliwością czy tendencją do występowania stanów zapalnych. Mycie zębów szczoteczką soniczną jest wygodniejsze niż ta sama czynność wykonywana za pomocą szczoteczki rotacyjnej. Szczoteczki elektryczne za to lepiej docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej z uwagi na okrągłą główkę czyszczącą, która obejmuje ząb z każdej strony. Ich stosowanie może jednak wymagać od nas większego zaangażowania oraz precyzji manualnej. Istotne jest to, aby nie dociskać końcówki wymiennej zbyt mocno do powierzchni szkliwa. Złe nawyki pomoże nam zwalczyć czujnik kontroli nacisku.
Jeśli nigdy nie stosowałeś/stosowałaś szczoteczki sonicznej czy rotacyjnej, na samym początku zdecyduj się na model z podstawowymi funkcjami, gdyż zapłacisz za niego najmniej, a Twoje zęby i dziąsła szybko przyzwyczają się do technologii sonicznej oraz związanych z nią właściwości.