Muzeum Okręgowe w Rzeszowie prezentuje wystawę zatytułowana „Secesja – stylowa jedność sztuk”. Ekspozycja przybliży wyjątkowo piękny okres w sztuce ostatniego dziesięciolecia XIX wieku i początku XX stulecia, kiedy to europejscy i polscy twórcy dążyli do jedności i artystycznego mistrzostwa we wszystkich dziedzinach sztuki, a w szczególności rzemiośle artystycznym, malarstwie, grafice, a także rzeźbie.
Na wystawie znajduje się ponad 200 różnorodnych dzieł z kilkunastu polskich instytucji muzealnych, w tym z Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Muzeum Narodowego w Lublinie oraz liczne artefakty rzemiosła artystycznego, także z prywatnych kolekcji. Malarstwo secesyjne reprezentują dzieła m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Jana Stanisławskiego, Józefa Mehoffera, Wojciecha Weissa i Kazimierza Stabrowskiego. Można także podziwiać grafiki i plakaty min. Teodora Axentowicza i Alfonsa Muchy.
Ponadto wyeksponowano wyjątkowej klasy europejskie i rodzime muzealia m.in. srebra, platery, szkło, ceramikę, cynę i lampy. Rzemiosło artystyczne stało się niezwykle ważną domeną twórców w owym czasie.
Z kuratorką wystawy, Marią Stopyrą rozmawia Adam Głaczyński.
fot. Adam Głaczyński