Jeszcze nie tak dawno, nie znaliśmy odpowiedzi na pytanie, dlaczego szukając ulubionej rozgłośni na skali odbiornika słyszymy trzaski i szumy? Konia z rzędem temu, kto kojarzył i łączył te sygnały z narodzinami Wszechświata.
Jeszcze nie tak dawno, naukowcy byli przekonani, że radiogwiazdy istnieją. Rzeczywistość okazała się i dużo bardziej skomplikowana i dużo bardziej zaskakująca.
Jeszcze nie tak dawno, byliśmy przekonani, że każda galaktyka jest aktywna radiowo?
Dlaczego zatem zaledwie tylko 10 proc. wykazuje takie „skłonności”?
Czy każda galaktyka, aby powstać musi mieć w swoim centrum czarną dziurę?
Co to takiego szybkie błyski radiowe?
Poszukiwanie odpowiedzi na następujące pytania spędza sen z powiek wielu astronomom. Dr Marcin Gawroński może prowadzić swoje badania i obserwacje szybkich błysków radiowych, magnetarów – gwiazd neutronowych o niezwykle silnych polach magnetycznych, m.in dzięki międzynarodowej współpracy ośrodków radioastronomicznych rozrzuconych na całym świecie.
Co łączy te instytucje? Interferometria wielkobazowa. By nie być posądzonym o gołosłowność – oto cytat z prestiżowej publikacji Space 24:
Astronomowie połączyli siły kilkudziesięciu radioteleskopów z pięciu kontynentów, aby zbadać pozostałość po złączeniu się dwóch gwiazd neutronowych, dla których w sierpniu 2017 r. dokonano detekcji fali grawitacyjnej
W tej grupie naukowców był gość naszej audycji dr Marcin Gawroński publikujący w prestiżowym, znanym na całym świecie miesięczniku „Science”.
Rozmawiamy z dr. Marcinem Gawrońskim. Fragmenty książki „Magia wynalazków” czyta Krzysztof Gordon.
fot. archiwum