Zatrudniłeś osobę sprzątającą do biura i zastanawiasz się, czy możesz jej zlecić także mycie okien? Kwestia ta nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Sprawdź, czy sprzątaczka może myć okna.
Jakie wymagania należy spełnić do mycia okien?
Podczas czyszczenia okien należy zawsze zachowywać wszelkie zasady bezpieczeństwa, niezależnie od miejsca, w jakim wykonywane są prace. Nie ma też znaczenia, czy robisz to sam, czy zleciłeś firmie zewnętrznej profesjonalne mycie okien w Rzeszowie lub innym mieście. Istnieje kilka zagrożeń, które są związane z tą czynnością i których należy mieć pełną świadomość. Zależą one głównie od charakterystyki tego zajęcia.
Zgodnie z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z póżn. zm. (tekst jedn.: Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650) praca na wysokości jest wykonywana na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Tym samym stwarza ona ryzyko upadku.
Odległość od podłoża liczona jest względem zewnętrznej części budynku. Działanie takie, jak konieczność wychylenia się poza ościeżnicę mytego okna, są zaliczane do prac szczególnie niebezpiecznych. Wymagają one zatem spełnienia określonych wymagań. Do mycia okien może przystąpić zatrudniona sprzątaczka, która uzyskała dopuszczenie do pracy od przełożonego, a także posiada:
- ważne przeszkolenie BHP,
- ważne badania lekarskie bez przeciwwskazań do zatrudnienia,
- odpowiednie kwalifikacje zawodowe.
Jakie są obowiązki pracodawcy w przypadku mycia okien?
Pracownik powinien mieć orzeczenie lekarskie, które potwierdza, iż nie istnieją żadne przeciwwskazania do mycia przez niego okien. Istotne jest też dokładne przeszkolenie z tego rodzaju pracy, a także ukończenie instruktażu, który zawiera kolejność wykonywania zadań. Znajdziesz w nim także imienny podział pracy i wymagania dotyczące zachowania higieny i bezpieczeństwa konkretnych czynności.
Bardzo ważne jest też, aby osobę sprzątającą odpowiednio wyposażyć w sprzęt ochronny. W jego skład mogą wchodzić takie elementy, jak specjalne szelki z linką bezpieczeństwa, kask ochronny oraz amortyzator trwale przymocowany do stroju. Pracodawca powinien też zadbać o udostępnienie drabiny lub rusztowania, stabilnie osadzonego na podłożu. Spełnienie tych wymagań należy odpowiednio udokumentować przed rozpoczęciem prac.
Kiedy sprzątaczka może odmówić mycia okien?
Jako że mycie okien może być pracą na wysokości (jeśli odbywa się powyżej 1 m i jest nieosłonięta ze wszystkich stron), pracownik sprzątający jest narażony na różne niebezpieczne sytuacje. Może to być upadek na podłogę z wysokości lub wypadnięcie przez okno na zewnątrz. Sprzątaczka może odmówić zleconej pracy, jeśli:
- nie została skierowana na profilaktyczne badania lekarskie lub nie uzyskała pozytywnego wyniku,
- pracodawca nie wyznaczył osoby sprawującej bezpośredni nadzór nad pracami,
- nie ma dostępu do odpowiednich środków zabezpieczających,
- nie otrzymała instruktażu (imienny podział pracy, kolejność wykonywania zadań, wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy),
- musi wykonywać prace na powierzchni niezabezpieczonej balustradą o wysokości co najmniej 1,1 m.
Pamiętaj, że tylko przy odpowiednim przygotowaniu, jak i posiadaniu niezbędnych kwalifikacji przez osobę sprzątającą możliwe jest bezpieczne mycie okien. Sprzątaczka może odmówić mycia okien, jeśli nie zapewnisz jej w pełni sprawnego sprzętu, jak i nie zadbasz o prawidłowe warunki pracy.