Nazwę jakiego urządzenia ukrywa skrót RT4? Potrafią to rozszyfrować tylko nieliczni specjaliści i tylko ci, dla których interferometria wielkobazowa nie ma tajemnic. W Europie Środkowo-Wschodniej, RT4 to najpotężniejsze urządzenie do badania kosmosu. Historia wybudowania tego fascynującego urządzenia zasługuje na oddzielną audycję. Może kiedyś ją zrealizujemy?
W najbliższym programie zapraszamy do wnętrza radioteleskopu o średnicy czaszy 32 metrów i wadze ponad 650 ton. Dr Paweł Wolak, radioastronom, oprowadza nas po tym niezwykłym narzędziu badawczym tłumacząc zastosowanie każdej z maszyn.
Stopień skomplikowania technicznego RT4 jest kosmiczny. Skala zadań, jakie są stawiane przed radioteleskopem i pracownikami obsługującymi naprawdę gigantyczna. Będziemy wspinać się tam, gdzie nikt oprócz inżynierów nie ma prawa przebywać. Zobaczymy np. kabinę ogniskową. Dowiemy się, co to takiego oświetlacze. Do czego służy diuar? Poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego niemalże wszystkie urządzenia odbiorcze są chłodzone do temperatury minus 265 stopni Celsjusza? Do tzw. zera bezwzględnego jest już naprawdę bardzo blisko. Nasz mikrofon zarejestrował prawdziwą symfonię dźwięków, jakie wydają się z siebie głowice chłodzące, aparatura odbiorcza, silniki uruchamiające obrotową czaszę. Mamy nadzieję, że ta kakofonia odda atmosferę panującą wewnątrz radioteleskopu. Można usłyszeć w tym rytm, melodię, a nawet harmonię.
27 kwietnia w naszej audycji zaprezentujemy także fragmenty książki Briana Coxa – „Ukryte siły natury” w tłumaczeniu Radosława Kosarzyckiego. Książkę przeczyta czyta Krzysztof Gordon.
Zapraszamy o godzinie 21:05.