Rynek pracy jest obecnie bardzo wymagający. Biorąc pod uwagę pewne grupy wiekowe, szczególnie osoby po 50 roku życia, trudno jest im znaleźć zatrudnienie lub podjąć proces przebranżowienia. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że tak, ale z pewnością nie jest takie proste. Sprawdzamy, jak może wyglądać zmiana pracy po pięćdziesiątce.
Osoby powyżej 50. roku życia na rynku pracy
Zgodnie z danymi GUS pochodzącymi ze stycznia 2024 roku, bezrobotni będący w szczególnej sytuacji na rynku pracy powyżej 50. roku życia stanowili grupę 220 tys. osób. Mniej liczne były osoby bezrobotne do 25. roku życia (109 tys.) i do 30. roku życia (204 tys.).
Podobnie sytuacja wyglądała jeszcze kilka lat temu. W analizie GUS, która dotyczyła osób po 50. roku życia na rynku pracy, wskazano, że taka grupa wiekowa pod koniec 2020 roku stanowiła 25,7% ogółu bezrobotnych zarejestrowanych. Jednocześnie w tym samym okresie 33,7% osób powyżej 50 lat było aktywnych zawodowo. Najwięcej zatrudnionych w tym wieku było w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę oraz w obsłudze rynku nieruchomości.
Nie ulega wątpliwości, że polski rynek pracy musi mierzyć się z procesem starzejącego się społeczeństwa. Coraz częściej też osoby, które uzyskały prawo do emerytury, kontynuują karierę zawodową głównie ze względów finansowych. Praca po pięćdziesiątce nie należy też do najłatwiejszych – zaczyna dokuczać obciążenie fizyczne, a w międzyczasie mogą pojawić się dodatkowe problemy ze zdrowiem.
Trudno jest zmienić pracę osobom w wieku 50 lat i więcej, ponieważ często dotyka ich dyskryminacja. Tacy pracownicy nie pasują bowiem do wizji młodego, dynamicznego zespołu.
Dlaczego osoby powyżej 50. roku życia zmieniają pracę?
Powodów, dla których osoby powyżej 50 lat chcą zmienić dotychczasowe miejsce pracy, może być wiele. Oto najczęstsze z nich:
1) Powodem zmiany pracy może być redukcja zatrudnienia w danej firmie. Wzrastające od dłuższego czasu koszty prowadzenia działalności sprawiają, że nawet duże przedsiębiorstwa decydują się na zwolnienia pracowników. Często dotyka to również tych doświadczonych osób powyżej 50 lat.
2) Potrzeba uzyskania lepszego wynagrodzenia. Ze względu na wszechobecną drożyznę wzrastają również ogólne koszty życia. To oznacza, że osoby powyżej 50. roku życia mogą rozglądać się za inną pracą, ponieważ chcą uzyskać wyższą płacę, niezbędną do opłacenia rachunków i kredytów.
3) Wypalenie zawodowe to również powód zmiany pracy. Osoba, która przez wiele lat pracuje w jeden firmie, może poczuć nagle niechęć do wykonywanych obowiązków i stracić zapał do ich wykonywania. W poszukiwaniu satysfakcji z pracy niektórzy 50-latkowie są na tyle odważni, by zrezygnować z dotychczasowej posady.
Zmiana pracy po 50-tce – od czego zacząć?
Całe przedsięwzięcie związane ze zmianą pracy po pięćdziesiątce trzeba dokładnie przemyśleć. Na samym początku nie obędzie się bez analizy dotychczasowego doświadczenia i umiejętności. Jednak dużo zależy od nowego celu zawodowego. Chcą znaleźć odpowiedni pomysł na pracę po pięćdziesiątce, trzeba wziąć pod uwagę zawody lub stanowiska, w których dana osoba czuje się dobrze i chce się rozwijać.
Warto wybrać ścieżkę zawodową, która poniekąd łączy się z pasjami i zainteresowaniami 50-latka. Nie trzeba obawiać się też samego przebranżowienia. Wtedy również konieczne jest określenie danego celu – w jakim zawodzie warto podjąć poszukiwania pracy, a następnie przeanalizować wiedzę, czy umiejętności pod tym kątem. Proces ten z pewnością ułatwi uczestnictwo w kursach i szkoleniach różnego rodzaju. Osoby bardziej zmotywowane mogą też poszukiwać darmowych materiałów umieszczonych w Internecie na własną rękę.
Jak zmienić pracę po 50-tce?
Zmianę pracy po pięćdziesiątce należy więc rozpocząć od określenia umiejętności i celów, które taki pracownik chce osiągnąć w nowym miejscu pracy.
Następnym krokiem jest poszukiwanie możliwości doszkolenia lub przebranżowienia. Chodzi nie tylko o kursy. Warto zapytać w lokalnych urzędach pracy o programy wsparcia m.in. polegające na podnoszeniu kwalifikacji. Placówki świadczą również pośrednictwo pracy i
poradnictwo zawodowe. Osoby po 50. roku życia mogą nie tylko zmienić pracę, a otworzyć własną firmę bez konieczności posiadania własnych oszczędności. W takim przypadku wystarczy postarać się o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej oferowane przez PUP.
Jaka może być praca dla 50-latka?
Wbrew pozorom praca dla 50-latka może być bardzo różnorodna. Perspektyw jest bowiem wiele. Przykładowa praca dla mężczyzn po 50. roku życia to stanowisko w ochronie obiektu, w sprzątaniu biur, jako doradca klienta, czy administrator budynku/pracownik techniczny. Taka złota rączka przydaje się bowiem w różnych obiektach – biurach, ale też w obiektach noclegowych i gastronomicznych.
Osoby starsze mogą z powodzeniem stać się również operatorem różnych maszyn, oczywiście po uprzednim przeszkoleniu lub samodzielnym zrealizowaniu kursu. A jak może wyglądać praca dla osób po 50 roku życia za granicą? To najczęściej wyjazdy do opieki nad seniorami lub prace porządkowe w domach, ogrodach lub w większych obiektach.
Gdzie szukać pracy dla 50-latka?
Bazą z największą liczbą ogłoszeń jest oczywiście Internet. Wystarczy wejść na stronę: https://www.gowork.pl/praca/rzeszow;l, aby przekonać się, że wiele z nich, w tym również dla 50-latków, jest na wyciągnięcie ręki. W serwisie GoWork.pl dodatkowo czeka szereg udogodnień dla kandydatów. Jest to możliwość filtrowania ofert, a także aplikowania na kilka ogłoszeń jednocześnie. Dostępne są powiadomienia, a więc otrzymanie informacji o pojawieniu się idealnej propozycji.
Warto na bieżąco sprawdzać też ogłoszenia publikowane w lokalnym urzędzie pracy. Większość z nich nie jest skierowana wyłącznie do zarejestrowanych bezrobotnych, dlatego osoba poszukująca pracy na własną rękę również może wysłać do pracodawców swoje zgłoszenie.