Wiosna to czas wyzwań dla naszego wzroku. Z jednej strony jest to większa ilość promieniowania słonecznego, które dociera do naszych oczu. Z drugiej – niedobory witamin i minerałów po zimie. Kolejnym czynnikiem wpływającym na nasze oczy wiosną jest zmienna aura: zmiany temperatur, częste wiatry, co może prowadzić do wysuszenia śluzówki oczu.
Jak zadbać więc o wzrok wiosną? W naszym artykule przedstawiamy 3 kroki ważne dla zdrowego wzroku – zachęcamy do lektury!
Skontroluj wzrok wiosną
Gdy do oka dociera więcej promieni słonecznych na spacerach, warto o nie zadbać w szczególny sposób! Podstawą jest jednak kontrola wzroku. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy noszone okulary są wystarczające, a także dopytać o to, czy tabletki na oczy, które były zażywane zimą, mogą być stosowane również wiosną i latem. Niektóre z nich nie są zalecane w połączeniu ze światłem słonecznym, dlatego tak ważne jest dopytanie o to. Niech wiosna zacznie się zdrowo!
Wiosenna dieta korzystna dla oczu
Co włączyć do diety, aby przygotować wzrok na słoneczne dni? Warto zadbać o to, aby w jadłospisie znalazły się źródła:
- witaminy A – obecnej m.in. w marchewce, jajkach i nabiale
- beta-karotenu – zawartego w marchewce i czerwonej papryce
- luteiny oraz zeaksantyny – które znaleźć można w sałacie, natce pietruszki, brokułach, zielonym groszku i pistacjach
- kwasów omega-3 – obecnych w ziarnach słonecznika, orzechach włoskich, łososiu i śledziach
- witaminy C – zawartej w papryce, kiwi i w natce pietruszki
- witaminy E – z makaronów pełnoziarnistych i jajek.
Warto wkomponować te pokarmy w swój jadłospis, aby dostarczyć sobie wszystkich substancji odżywczych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania wzroku. Dobrze jest mieć to na uwadze przy zmianie diety z cięższej zimowej, na wiosenną! Po zimie bowiem może nam brakować wielu witamin ze względu na dietę zimową. Wiosna to dobry czas, aby to zmienić!
Ochrona oczu przed promieniowaniem UV
Wiosną coraz więcej spędzamy czasu na świeżym powietrzu, a dni są coraz dłuższe, z większą dawką słońca. Wiąże się z tym jednak także większa ilość promieniowania UV, która może szkodzić nie tylko skórze, ale także oczom.
Jak chronić wzrok przed promieniowaniem ultrafioletowym?
Bardzo ważne jest zabezpieczanie oczu okularami z filtrem UV. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby okulary te nie tylko przyciemniały, ale rzeczywiście zawierały dobre filtry.
Gdy okulary ich nie mają, źrenice na skutek przyciemnienia obrazu się rozszerzają, przez co dociera do nich jeszcze więcej promieni ultrafioletowych. Ważne jest więc zadbanie o to, aby okularu były wyposażone w filtry.
Dodatkowo warto nosić czapkę z daszkiem, aby chronić jeszcze lepiej chronić oczy. Niektóre z czapek są wytworzone ze specjalnej tkaniny, dzięki której daszek przepuszcza jeszcze mniej promieni UV. Można w ten sposób jeszcze lepiej zabezpieczyć oczy, przebywając na świeżym powietrzu.
Wiosenne wiatry mogą też spowodować wysuszenie oczu. Wtedy przydatne mogą być środki nawilżające (niektóre z nich są dodatkowo uzupełnione o filtr UV). Tak jak dbamy o skórę, zadbajmy też o oczy wiosną i latem!
Podsumowanie
Wiosna to dobry czas, aby jeszcze lepiej zadbać o swoje zdrowie! Gdy słonecznych dni jest coraz więcej, warto pomyśleć też o zdrowiu oczu. Dieta dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych koniecznych do prawidłowego funkcjonowania wzroku, regularne kontrole ostrości widzenia i zabezpieczenie oczu przed promieniowaniem UV to ważne kroki w trosce o wzrok. Warto je wprowadzić wiosną, a dbałość o zdrowie kontynuować przez cały rok!