To drugi dzień Triduum Paschalnego. Dla wiernych jest to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. W kościołach odbywa się Liturgia Męki Pańskiej, wierni adorują krzyż i modlą się przy symbolicznym grobie Chrystusa.
Na Podkarpaciu z Wielkim Piątkiem związane są zwyczaje, kultywowane przez mieszkańców.
Należy do nich zachowanie ciszy w domach i powstrzymanie się od zajęć gospodarskich
– powiedziała nam dr Izabela Wodzińska z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Wierni adorują w kościołach symboliczny grób Chrystusa, modląc się przy nim nieprzerwanie od Wielkiego Piątku do niedzielnego poranka.
W Albigowej był zwyczaj wielkopostnych śpiewów w wykonaniu mieszkanek wsi, którym towarzyszył akompaniament miejscowych skrzypków
– opowiedziała nam mieszkanka tej wsi Janina Kuźniar. Zwyczajem podtrzymywanym na Podkarpaciu są straże grobowe zwane turkami, czyli specjalne formacje mężczyzn ubranych w historyczne stroje.
W kościołach Podkarpacia Liturgia ku czci Męki Pańskiej odbędzie się późnym popołudniem. M.in. w Katedrze Rzeszowskiej i Archikatedrze Przemyskiej rozpocznie się o godz.18, podobnie w kościele ojców franciszkanów w Sanoku i w Sanktuarium Grobu Bożego w Przeworsku. Z kolei w Konkatedrze w Lubaczowie – Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz. 17, a w kościele ojców kapucynów w Krośnie o 18:30.
Tekst: Iwona Piętak, fot. ilustracyjne