Ksiądz Jan Sikorski przypomina Jana Pawła II jako tego, który niezmiennie porusza sumienia i budzi dumę. – Jan Paweł II dla nas, dla naszej ojczyzny, dla każdego Polaka, to zupełnie dar niespodziewany – może nawet i niezasłużony, ogromny. Cały świat przed nim klękał i uznawał jego wielkość. To rzadko się zdarza, że Bóg właśnie kogoś takiego na świat przysyła, a my Polacy mamy szczególną dumę z tego faktu – mówi ksiądz Jan Sikorski.
Karol Józef Wojtyła urodził się jako syn Karola Wojtyły seniora i Emilii z Kaczorowskich. Został ochrzczony 20 czerwca 1920 roku w parafii Ofiarowania NMP w Wadowicach. Ksiądz Andrzej Kuflikowski przypomina, że Karol Wojtyła urodził się w maju – miesiącu, w którym katolicy szczególnie czczą Matkę Bożą. -Kiedy się rodził, jego mama Emilia słyszała z kościoła śpiew nabożeństw majowych. To jest piękny akcent polskiej pobożności. Do tego wraca się i w Warszawie, Krakowie i w innych wielkich miastach i na wsiach, kiedy ludzie – nie patrząc na okoliczności – gromadzą się przy przydrożnych kapliczkach, krzyżach i śpiewają przepiękne pieśni do Matki Bożej Loretańskiej – dodaje kapłan. Podkreśla, że pobożność maryjną papież wyraził w swoich insygniach. – Jan Paweł II w swoim herbie umieszcza krzyż i wielką literę M – Totus Tuus. Tak jak Maryja był pokorny, tak jak Maryja był posłuszny Bogu i tak jak Maryja był odpowiedzialny za cały Kościół – podkreśla ksiądz Andrzej Kuflikowski. Proboszcz warszawskiej parafii św. Jana Pawła II ksiądz Sławomir Abramowski przypomina, że nauczanie papieża Polaka były wielopłaszczyznowe, a szczególną ochroną obejmował życie dzieci poczętych, a nienarodzonych. – Na przykład w encyklice Evangelium Vitae jasno i jednoznacznie mówił o aborcji, która jest złem, która jest zabójstwem niewinnego człowieka – absolutnie nie do przyjęcia przez chrześcijanina – mówi kapłan.
Karol Wojtyła miał starszego o 14 lat brata Edmunda. Jego siostra Olga zmarła tuż po urodzeniu. Ojciec, Karol senior, był porucznikiem – urzędnikiem w administracji wojskowej. Matka Emilia zajmowała się domem. Rodzina była bardzo religijna. Gdy Karol miał dziewięć lat, zmarła jego matka. Trzy lata później zmarł jego brat Edmund, który jako lekarz w szpitalu w Bielsku-Białej, zaraził się od pacjentki szkarlatyną.
Kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża 16 października 1978. W czasie homilii podczas inauguracji pontyfikatu wypowiedział słowa: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Odbył 104 podróże apostolskie, odwiedził 129 krajów. Opublikował liczne dokumenty: 14 encyklik, 14 adhortacji apostolskich, 11 konstytucji apostolskich oraz 45 listów apostolskich. Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat i był jednym z najdłuższych w historii.
Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Pogrzeb odbył się 8 kwietnia. Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II wybrano 22 października, w rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża Polaka. Jana Pawła II kanonizował papież Franciszek w Niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roku w Rzymie .(IAR)
fot. ipn.gov.pl