Mogłoby się wydawać, że pulpety do jedno z prostszych dań, którego wykonanie nie powinno przysparzać większych trudności. Jednak osiągnięcie perfekcji wymaga odrobiny wiedzy i doświadczenia. Idealne pulpety powinny być miękkie, soczyste i dobrze przyprawione. Zdarza się jednak, że mimo starań są one suche, a w smaku pozbawione wyrazu. Jak zrobić takie, które będą olśniewać i skłaniać do sięgnięcia po dokładkę? Dowiedzcie się, na co zwracać uwagę, przygotowując rozpływające się w ustach pulpety!
Co zrobić, żeby pulpety nie wyszły zbyt twarde?
Sekretem mięciutkich pulpetów jest wybór odpowiedniego mięsa. Nie powinno używać się do nich zbyt chudego. Najlepiej wybierać to zawierające więcej tłuszczu, bo to on odpowiada za miękkość kotletów. Idealna będzie do tego łopatka wołowa czy wieprzowa karkówka. Jeśli planujecie zrobić pulpety z drobiu, najlepiej zdecydować się na udko kurczaka lub indyka. Mięso powinno być dobrej jakości. Miękkość i puszystość pulpetów zapewni także dodanie do mięsnej masy namoczonej w mleku lub w wodzie bułki. Kiedy dobrze dobrane mięso połączy się z bułką podczas dokładnego wyrabiania, nie ma możliwości, żebyście podali na stół twarde pulpety.
Technika wyrabiania mięsa na pulpety
Podczas tej czynności ważne jest, aby nie mieszać mięsa zbyt długo. Nadmierne wyrabianie sprawi, że straci ono puszystą konsystencję i stanie się gumowate. Żeby tego uniknąć, połączenie składników musi odbywać się szybko, ale dokładnie. Do masy dodajcie jajko oraz przyprawy. Oprócz podstawowych przypraw dobrze jest dodać także aromatyczne zioła, takie jak tymianek, majeranek, oregano lub natkę pietruszki. Wiele zależy również od sosu, z jakim planujecie podać pulpety i dostosowaniu przypraw do niego tak, aby tworzyły harmonijną całość.
W jaki sposób gotować pulpety, żeby się nie rozpadały?
Mając idealną mięsną masę, pora na ugotowanie pulpetów. Można to zrobić na dwa sposoby. Obtoczone w mące podsmażcie na patelni. Ważne jest, żeby tłuszcz miał odpowiednią temperaturę. Zbyt zimny sprawi, że pulpety będą się rozpadać. Drugą metodą jest wrzucanie ich bezpośrednio do wrzącej wody lub bulionu. Posłuży on następnie do zrobienia sosu. Wyjdą one soczyste i nie rozpadną się, jeśli zachowacie chwilę odstępu między dodawaniem kolejnych pulpecików do garnka. Dzięki temu woda nie ochłodzi się, ale będzie ciągle się gotować. Powinna ona sięgać powyżej pulpetów. Najlepiej jest wybrać garnek o nieco szerszym dnie, żeby wszystkie swobodnie się pomieściły. Gotowanie trwa ok. 20 minut.
Jaki sos najlepiej pasuje do pulpetów?
Dobór sosu do pulpetów ma ścisły związek z mięsem, jakiego użyjecie do ich wykonania. Do wieprzowiny lub wołowiny idealny będzie klasyczny sos pomidorowy. Wzbogacony czosnkiem, bazylią i oregano doda potrawie śródziemnomorskiego charakteru. Do tego rodzaju mięsa dobrze będzie smakować także sos grzybowy. Postawcie na pieczarki, borowiki lub kurki. Delikatny i kremowy sos koperkowy to świetny wybór do pulpetów zrobionych z drobiu lub ryb. Połączenie śmietany i koperku doskonale podkreśli łagodny smak mięsa. Jeśli jednak macie ochotę wyjść poza najbardziej popularne rodzaje sosów, słodko-kwaśny, azjatycki oraz barbecue powinny świetnie uzupełnić potrawę z pulpetami w roli głównej.
Z czym podawać pulpety?
Niezwykłą zaletą tego dania jest możliwość podania ich z wieloma różnymi dodatkami, dzięki czemu za każdym razem możecie zrobić to inaczej. Młode, gotowane lub pieczone ziemniaki, makaron, kasza gryczana lub pęczak – z tych propozycji każdy może wybrać coś dla siebie. Możecie także zaserwować pulpety z purée z zielonego groszku lub kalafiora, szczególnie do tych zrobionych z jagnięciny albo drobiu. Surówka colesław, jak również ta z kiszonej kapusty doskonale dopełni danie obiadowe.
Chcecie zrobić pulpety, które zachwycą swoim smakiem i niebanalnymi dodatkami? A może do tej pory nie wychodziły wam tak, jak powinny? Przepis na pulpety na przepisy.pl, a także inne propozycje rozwiążą ten problem. Sprawdźcie, jak szybko i łatwo przyrządzić prawdziwe przysmaki!