Nowoczesne sprzęty domowe wyróżniają się elegancją i ergonomią. Praktyczna powinna być również armatura łazienkowa, w tym kabina prysznicowa. Jest wykorzystywana codziennie, zatem warto postawić na bezawaryjny i funkcjonalny model, który posłuży przez wiele lat. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając kabinę do łazienki.
Rodzaje kabin prysznicowych
Nowoczesne natryski występują w wielu odsłonach. Mnogość dostępnych modeli i dodatkowych funkcji, jakie oferują, może przyprawić o zawrót głowy. Dlatego podczas remontu łazienki wiele osób stoi przed poważnym dylematem, jaką wersję prysznica wybrać. Lepszy będzie wariant z brodzikiem czy raczej bezprogowy? Półokrągły, a może kwadratowy?
Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, najpierw należy określić, w którym miejscu stanie kabina prysznicowa. Dzięki temu łatwiej będzie zdecydować o jej rodzaju oraz kształcie. Do wyboru jest kilka modnych i sprawdzonych propozycji:
- kabina z brodzikiem – to klasyczne rozwiązanie, które oddziela strefę kąpielową od pozostałej części pomieszczenia. Do wyboru są kabiny z brodzikiem płytkim lub głębokim;
- kabina narożna – doskonale sprawdzi się w małej łazience, ponieważ zajmuje niewiele miejsca. Montuje się ją w narożniku, który zazwyczaj trudno zaaranżować w funkcjonalny sposób. Dostępne są modele półokrągłe, kwadratowe lub prostokątne;
- kabina wnękowa – jest montowana w wolnej przestrzeni łazienki, dzięki czemu jej rozmiar można dopasować do metrażu pomieszczenia;
- kabina typu walk-in – charakteryzuje się otwartą konstrukcją pozbawioną drzwi, progu i brodzika. Przed montażem kabiny trzeba jednak zadbać o odpowiednie wypoziomowanie posadzki, aby woda swobodnie spływała do odpływu;
- kabina z drzwiami przesuwnymi – w tej wersji drzwi są umieszczone na specjalnych rolkach, dzięki czemu podczas otwierania nie zahaczają o znajdujące się w pobliżu sprzęty. Do wyboru są modele jedno-, dwu- lub trzyelementowe.
Przydatne funkcje
Codzienna kąpiel może stać się jeszcze przyjemniejsza dzięki dodatkowym opcjom, które są dostępne w niektórych modelach kabin.
Zwolennicy zabiegów relaksacyjnych z pewnością docenią natrysk z funkcją hydromasażu. Tego typu prysznic jest wyposażony w deszczownicę oraz dysze, które zapewniają masaż w trakcie kąpieli. Temperaturę i moc strumienia ustawia się za pomocą wbudowanego panelu.
Komfort kąpieli zwiększają również akcesoria, które można kupić oddzielnie. Są to np.:
- siedziska,
- półki,
- maty antypoślizgowe,
- zasłony.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Kabina prysznicowa to inwestycja na lata. W związku z tym oprócz decyzji co do kształtu i rodzaju zabudowy należy też przyjrzeć się materiałom wykorzystanym do produkcji sprzętu. Jeszcze do niedawna standardowym rozwiązaniem były kabiny z pleksi, czyli lekkiego tworzywa o niskiej wytrzymałości. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są jednak ścianki wykonane ze szkła hartowanego. Wyróżniają się wysoką odpornością na zginanie, nagłe zmiany temperatur oraz naprężenia.
Warto też zwrócić uwagę na grubość szkła. Ta zależy głównie od konstrukcji kabiny i rodzaju profili montażowych. Jeżeli w kabinie znajdują się jedynie punktowe uchwyty lub stabilizatory, wówczas należy wybrać ścianki o grubości od 8 do 11 mm. W innych przypadkach dozwolony jest cieńszy wariant.
Kabina dla seniora
Bezpieczeństwo i wygoda to dwa najważniejsze czynniki, które trzeba wziąć pod uwagę, planując strefę kąpielową dla seniora lub osoby z niepełnosprawnością. W takim przypadku najlepszą opcją jest kabina typu walk-in z bezprogowym wejściem i bez drzwi.
Powyższe rozwiązanie umożliwia samodzielne korzystanie z natrysku m.in. osobom poruszającym się na wózku inwalidzkim. Minimalizuje też ryzyko potknięcia się i upadku. Trzeba jednak pamiętać, że w kabinie pozbawionej brodzika należy zastosować odpływ liniowy, który wymaga wykonania spadku odprowadzającego wodę.
Relaks w nowoczesnej odsłonie
Montaż kabiny prysznicowej to ekonomiczny sposób na stworzenie kompaktowej strefy kąpielowej nawet w niewielkiej w łazience. Można ją urządzić w dowolnej przestrzeni, ponieważ natryski występują w różnych rozmiarach i kształtach. Daje to spore możliwości aranżacyjne.
Warto też zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami i akcesoriami, które podnoszą komfort kąpieli. Ciekawą opcją są deszczownice oraz dysze z hydromasażem. Oprócz tego do dyspozycji są siedziska, poręcze czy maty antypoślizgowe, które przydadzą się szczególnie osobom starszym i dzieciom. Planując remont, warto dogłębnie przemyśleć sprawę wyposażenia łazienki i wybrać trwały produkt, który zaspokoi potrzeby wszystkich domowników.