Model postępowania przy udzielaniu pomocy uchodźcom z Ukrainy omawiano podczas konferencji w Rzeszowie. Przedstawiciele rządu, władz samorządowych, służb mundurowych, medycznych i naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego podsumowali podkarpackie doświadczenia w tej dziedzinie.
Wojewoda Ewa Leniart przypomniała, że kryzys na granicy polsko-ukraińskiej był wyzwaniem dla władz regionu i dla jego mieszkańców. Nieschematyczny model oparty o dyslokowanie uchodźców z obszaru przygranicznego, ułatwił integrowanie się z ludnością.
Dodatkowo tworzenie punktów recepcyjnych, zabezpieczenie podstawowej opieki medycznej, wyżywienia i miejsca odpoczynku jest schematem, który może być powielany wszędzie i zawsze
– dodała Ewa Leniart.
Wykonaną na Podkarpaciu pracę doceniła Agnieszka Ścigaj, minister ds. integracji społecznej. Podkreśliła, że wielopłaszczyznowość wcześniejszych działań teraz pozwala na wdrożenie kolejnych etapów pomocy, między innymi programu „Wzajemnie potrzebni”, który przeciwdziała wykluczeniu społeczności ukraińskiej pozostającej na dłużej w Polsce.
Dr hab. Maciej Milczanowski, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego zwrócił uwagę na nowe standardy, jakie wyznaczyła Polska innym krajom borykającym się z napływem uchodźców, gdzie powstają osławione obozy dla uchodźców. Przywołał przykłady między innymi z Hiszpanii i Włoch.
Wyciągnięcie wniosków z podkarpackich doświadczeń sprzed roku jest obiektem zainteresowań naukowców
– zaznacza prorektor Kolegium ds. Nauk Społecznych, prof. UR, dr inż. Elżbieta Feret.
Omawiane schematy i modele zostaną wnikliwie przeanalizowane przez Centrum Badań Regionalnych i Transgranicznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Konferencje pod hasłem „Uchodźcy z Ukrainy w Polsce – skutki i wyzwania społeczno-prawne” zorganizował Uniwersytet Rzeszowski, Podkarpacki Urząd Wojewódzki oraz Urząd Statystyczny w Rzeszowie.
Relacja Justyny Piekło.
fot. archiwum